A szülők szerint sértegetik a fiatalokat

2010. július 09. péntek 10:55

Sértegetik az érettségizett fiatalokat, hogy rosszabb átlageredményt produkáltak, mint az előző évben vizsgázók. Az Oktatási Hivatal manipulálja a feladatsorokat. Elképzelhetetlen, hogy a két korosztály felkészültsége között olyan drasztikus különbség legyen, ahogy azt a vizsgaeredmények mutatják. Elképzelhetetlen, hogy egy tanév alatt ennyit romlott a tanulók felkészültsége, tanulási morálja. Beteges gondolatokat takar az a "szakmai vélemény", hogy a korábbinál jóval alacsonyabb követelményszint az évek alatt a gyerekek ellustulásához vezetett.

Az elmúlt tanévben a "szakma" megállapította, hogy sokszor nevetségesen könnyű a középszintű vizsga, és a vizsgabizottság tagjai túl engedékenyek tanítványaikkal szemben. A "szakma" fellépésére az Oktatási Hivatal nyilvánvalóan nehezítette a feladatsorokat, a vizsgabizottságok pedig bekeményítettek, nehogy megint az a vád érje őket, hogy nem jártak el kellő szigorral az értékelésnél.

A feladatsorokat a "szakma" állítja elő, a vizsgabizottságokat a "szakma" képviselőiből állítják össze, a "szakma" készíti fel a tanulókat a vizsgára, a szakma állapította meg, hogy a feladatsorok nevetségesen könnyűek voltak az elmúlt évben, a "szakma" vádolja a gyermeket azzal, hogy ellustultak, de hol van a társadalmi kontroll?

A parlament elfogadta a törvénymódosítást, amely szerint a Kormány rendeletben fogja meg határozni, hogy a felsőoktatási intézményekbe történő felvételhez az egyes alapszakok esetében az érettségi vizsga mely vizsgatárgyából kell emeltszintű vizsgát tenni.

Az országos szülői egyesületek támogatták a kétszintű érettségi bevezetését anno, abban a reményben, hogy a középfokú érettségi követelménye lesz a nemzeti minimum, az emeltszintű érettségi pedig kiváltja a felsőoktatási intézmények felvételi vizsgáját. Ezzel a koncepcióval szemben felsőoktatási intézmények határozták meg, hogy megkövetelik-e az emeltszintű érettségi vizsgát a hozzájuk jelentkezőktől vagy megelégszenek a középfokú érettségivel. Az új rendelkezés bevezetéséhez javasoljuk az alábbiakat:
- Felül kell vizsgálni az érettségi vizsgakövetelményeket, és a középiskolai tananyagból ki kell hagyni azokat a részeket, amelyeknek tanítása a felsőoktatási intézmények feladata lenne.
- A felsőoktatási felvételi eljárás megelőzően négy évvel korábban kell nyilvánosságra hozni, milyen tárgyból kell emeltszintű vizsga az adott alapszakon, hogy a középiskola 9. évfolyamára jelentkező tanulók eleve olyan középiskolát tudjanak választani, amely az adott tárgyból készíti fel őket.
- A kötelező emeltszintű érettségi vizsgák számát háromra kell csökkenteni, egy kötelező idegen nyelvi vizsga és kettő szabadon választható kötelező vizsga, hogy a tanuló azt az érettségi vizsgatárgyat tudja választani, amit a rendelet előír azon az alapszakon, ahová jelentkezni akar.
- Az emeltszintű idegen nyelv érettségi vizsga, korlátozás nélkül, legyen bemeneti követelmény minden szakon.
Szóvivő: Keszei Sándor (06-30/433-8754) További információ: www.mszoe.hu

Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete

(mti/OS)