A romák integrációja a társadalom felelőssége

2009. december 04. péntek 10:15

A többségi társadalomnak nagyobb a felelőssége a kisebbségek eredményes integrációjának elérésében - ezt Jeffrey D. Levine, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője mondta Nyíregyházán.

A diplomata a romák helyzetéről tájékozódott két általános iskolákban, egy zömmel cigányok lakta lakónegyedben, illetve tárgyalt Csabai Lászlóné polgármesterrel és Balogh Artúrral, a kisebbség önkormányzati elnökével.

A többségi társadalom rendelkezik mindazokkal az erőforrásokkal, amelyek sikeressé tehetik a kisebbségek beilleszkedését, s a többségnek kell elérnie, hogy a lehetőségek mindenki számára elérhetőek legyenek - hangoztatta a diplomata újságírói kérdésekre válaszolva. Hozzáfűzte: persze, a kisebbségek tagjainak ki kell használniuk a lehetőségeket integrálódásukhoz.

Az amerikai követségi ügyvivő alapvető fontosságúnak nevezte, hogy az iskolarendszeren belül minden diák számára, függetlenül a származásától, rendelkezésre álljon a minőségi oktatás. Szerinte a képzés a legfontosabb ahhoz, hogy a beilleszkedés lehetőségei minél nagyobbak lehessenek a kisebbségek tagjai számára.

Jeffrey D. Levine nyíregyházi látogatásának tapasztalatairól azt mondta: a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhelyen a romák oktatási integrációja "sikertörténet". A városban megszűntették a szegregáltnak, elkülönítettnek nevezhető oktatást, a romatelepi iskolából a gyermekek átkerültek a település többi oktatási intézményébe, ahol együtt tanulhatnak többségi társaikkal.

Balogh Artúr, a Nyíregyházi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke a diplomatát tájékoztatva kiemelte: a városban, illetve a megyében is a romák legnagyobb gondja a foglalkoztatás hiánya. Még a diplomás cigányok sem jutnak munkához, akik között pedagógus végzettségűek is vannak, pedig rájuk különösen szükség lenne a jövő roma nemzedékének tanításánál. Az állástalanság miatt a szegénység, a nyomor a jellemző az egy tömbben élő roma kisebbség lakótelepeire, utcáira - tette hozzá.

Az önkormányzati vezető felvetette, hogy az európai uniós pályázatokon való részvételre sincs lehetőségük a romáknak, hiszen saját forrással nem rendelkeznek egyetlen, a helyzetükön változtató projekt támogatásának elnyeréséhez sem. Szükségesnek tartotta azt is, hogy önálló parlamenti képviselete legyen a népcsoport tagjainak, s ne csak különböző pártok tagjaiként kapjanak szerepet a törvényhozásban.

(mti)