A nagy szentjánosbogár lett idén az év rovara
2015. január 16. péntek 12:24

A Magyar Rovartani Társaság - internetes és hagyományos szavazatok alapján - a nagy szentjánosbogarat jelölte idén az év rovarának.
A választás különösen szerencsés, mert az UNESCO 2015-öt a Fény Nemzetközi Évének nyilvánította.
A szavazáson a nagy szentjánosbogár (Lampyris noctiluca) fölényesen nyert a zöld lombszöcskével (Tettigonia viridissima) és a vándorpoloskával (Nezara viridula) szemben.
Ha nappal szemléljük a szentjánosbogarat, feltűnőnek biztosan nem látjuk. A 10-12 milliméter hosszú hím testalkata olyan, mint a bogaraké általában: elülső szárnyai szárnyfedőkké alakultak, melyek befedik az egész potrohát és hártyás hátulsó szárnyait. A nagyobb, 15-25 milliméteres nőstény alig hasonlít rá: sem szárnyfedői, sem hártyás szárnyai nincsenek, ezért fedetlen, szelvényezett potrohával inkább lárvának látszik, mint kifejlett bogárnak.
Amikor azonban nyár elején leszáll az este, hamar szemünkbe ötlik e bogárfaj híres tulajdonsága: világít a sötétben. A nőstény a talajon ül, vagy felmászik az alacsony növényekre, és potrohát felgörbítve láttatni engedi a hasoldalán lévő világítószervét. A levegőben alacsonyan repülő hím ezt a zöldessárga fényforrást keresi. Fejének nagy részét két hatalmas, félgömb alakú szeme borítja, ezekkel akár 50 méterről is észreveszi a fűben világító apró lámpást. A hím is világít, de fénye sokkal gyengébb, mint a nőstényé.
Ha a hím és a nőstény egymásra találtak, párosodnak, majd a hím hamarosan elpusztul. A nőstény nemsokára lerakja 50-100 petéjét, melyek gyengén világítanak. Ezután az ő élete is befejeződik.
A rövid életű kifejlett szentjánosbogarak nem táplálkoznak. Egy-két évig fejlődő lárvájuk viszont falánk ragadozó: csigákra vadászik. Zsákmányát kémiai érzékszerveivel keresi. Ha megtalálta, harapásával emésztőfolyadékot juttat áldozata testébe, majd a csiga feloldódó szöveteit felszívja. A magánál jóval nagyobb csigát is megtámadja.
A szentjánosbogárnak a lárvája is világít, bár a nősténynél jóval gyengébben. Náluk a fénykibocsátás célja nem a két ivar egymásra találása, hanem a figyelmeztetés. A lárva ugyanis mérgező anyagokat tartalmaz, és a fénnyel üzeni a ragadozóknak, hogy jobb ha békén hagyják.
A szentjánosbogár világítószerve a potrohban helyezkedik el. Sejtjeiben a luciferin nevű kéntartalmú szerves vegyület oxidálódik, és közben fény keletkezik. A folyamat a luciferáz nevű enzim jelenlétében megy végbe. A bogár a világítószerv oxigénellátásának szabályozásával kapcsolja a fényt be és ki.
A folyamatosan világító nagy szentjánosbogárral Magyarország minden erdős-bozótos vidékén találkozhatunk. Jóval ritkábban - főleg hegyvidéki tájakon - olyan szentjánosbogarakat is láthatunk, amelyeknek a nősténye villog. Ez a kis szentjánosbogár (Lamprohiza splendidula), melynek a hímje is jóval erősebb fényű a nagy szentjánosbogárénál. A harmadik - és még ritkább - magyarországi faj, a törpe szentjánosbogár (Phosphaenus hemipterus) apró, nappal aktív, földigilisztákra vadászó rovar, gyakorlatilag egyáltalán nem világít.
A júniusi éjszakákon egyszerre felragyogó szentjánosbogarak sokasága feledhetetlen látvány. Megcsodálhatjuk például az Alcsúti Arborétumban, ahol több éve szerveznek szentjánosbogár-néző estéket a nyár pontosan meghatározott napjain.
Forrás: National Geographic - Fotó: Profitmedia
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Heves zivatarok veszélyére...
- Kocsis Máté: lejárató kampány az...
- Készülhetnek a dunaszekcsői...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Pécsi áruházban is dedikált a magát...
- Juhász Dorka olasz bajnok lett a...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- Napról napra csökken a Duna...
- A PTE klinikáján végeztek először...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...