A Jobbik nagykoalíciós puccsal vádolja az LMP-t

2011. január 06. csütörtök 16:55

A Jobbik nem támogatja az LMP által a médiatörvény kapcsán kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülésnapot. Az ellenzéki párt pótcselekvésnek, kapkodásnak tartja a kezdeményezést, de azt örömmel fogadja, hogy Orbán Viktor "meghátrálni látszik a médiatörvény ügyében".

Az LMP csütörtökön jelentette be, hogy rendkívüli országgyűlési ülésnap összehívását kezdeményezi január 17-re; az ellenzéki párt a médiatörvény általuk legkritikusabbnak tartott rendelkezéseinek módosítását várja a parlamenti többségtől.

A Jobbik erre reagálva az MTI-hez eljuttatott közleményében leszögezte: az LMP által kezdeményezett rendkívüli ülést nem támogatja, mivel az pótcselekvés. A párt szerint ez a lépés ugyanolyan kapkodást jelentene, mint az új médiatörvény megalkotása volt, ráadásul - hívják fel a figyelmet - a Fidesz még az Európai Unióval tárgyalásokat kíván folytatni, "nem áll készen a törvénymódosításra".

A Jobbik szerint az LMP-nek inkább azzal kéne foglalkoznia, hogy a "nagykoalíciós megpuccsolással a Jobbiktól átvett ellenőrző albizottsági tisztséggel élve összehívja annak ülését". A médiatörvény hatásait is vizsgálhatná a ma már Karácsony Gergely vezette testület, ha működne - írják.

A kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét - amely eddig is jogszabályi előírás volt, csak nem teljesült - az LMP és az MSZP eddig sem feszegette, hiszen jól jártak a Jobbik kárára történő megjelenéseikkel - olvasható a közleményben.

A Jobbik hozzáteszi, várat magára az is, hogy az albizottság kivizsgálja a Such György korábbi rádióelnök által távozása előtt szétosztott 162 millió forint ügyét és más visszaéléseket. Az ellenzéki párt közleményében azt is írta: örömmel fogadja, hogy Orbán Viktor meghátrálni látszik a médiatörvény ügyében, ugyanakkor fájó, hogy nem a magyarok, hanem az "idegen, globális körök elvárásainak hatására visszakozik".

"A médiatörvény nem azért rossz, mert egyes nyugati politikai körök úgy gondolják, hanem azért, mert cenzúrát, öncenzúrát és megfélemlítést eredményez, s háromharmados túlsúlyt biztosít a közszolgálati médiában a Fidesznek" - fogalmaz a Jobbik.

Orbán Viktor miniszterelnök a Reuters jelentése szerint csütörtökön külföldi újságíróknak azt mondta: ha az Európai Unió szükségesnek ítéli a médiatörvény megváltoztatását, akkor azt elfogadja a kormány.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a külföldi újságírók és a kormányfő találkozója kapcsán közleményben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Orbán Viktor szerint a magyar médiatörvény csak olyan jogi megoldásokat tartalmaz, amelyek tételesen szerepelnek más uniós tagállamok médiatörvényeiben, ezért elképzelhetetlen lenne a jogszabály bizonyos passzusainak megváltoztatása anélkül, hogy más tagországokat is ugyanezen passzusok megváltoztatására köteleznének.

(mti)