"A Fidesznek kell félnie a kétharmados többségtől"

2009. október 18. vasárnap 11:30

Csak egy-két év múlva fogjuk megtudni, mit hozott valójában a gyurcsányizmus a szocialistáknak - mondta az InfoRádiónak Tölgyessy Péter. Az alkotmányjogász szerint a baloldal jobban járna, ha elölről kezdené a politikai építkezést, a jobboldal pedig, ha megnyeri a választást, akkor építkezhet tartósabban, ha végre lezárja a politikai hidegháborút, és olyan fejlődést indít el az országban, amelyben a baloldal is megtalálhatja a jövőjét.

A bajok egyik fő oka nem a jogrendszerben, a politikában van, hanem abban, hogy a magyar társadalom középrétege az utolsó harminc évben nagyon sokat gyengült - fejtette ki Tölgyessy Péter, aki szerint gazdasági értelemben is nagyra nőttek a társadalmi különbségek.

Sok-sok kutatásból tudjuk, hogy a Föld egyik legboldogtalanabb népe a magyar - és ez azért is abszurd, mert 30 évvel ezelőtt a térség talán legboldogabb országa volt Magyarország - vélekedett az alkotmányjogász. Tölgyessy szerint sajnos kezd kiderülni, hogy eléggé keletiek vagyunk.

Nagyon úgy néz ki, hogy történelmi kudarcra számíthat a hazai baloldal, de nehogy bárki azt higgye ebből, hogy Magyarországon nem lesz baloldal - válaszlta az elemző, aki szerint a baloldal távolról sem egyenló az MSZP-vel.

Létezik országunkban egy jelentős társadalmi csoport, amely a lakosság egyik felét jelenti. Ez a csoport rohamosan korosodik mégis, valamilyen politikai erő mindig is lesz a baloldalon. A baloldal jövője a jobboldalon is múlik, jó ideje ugyanis mindketten egymás hibáiból élnek. Ha például a jobboldal rosszul kormányoz majd, akkor nagyon hamar visszalendülhet az inga. Gondoljunk 1990-re, amely az akkori MSZMP-s világ totális bukását hozta. Ám egy-két év múltán máris Horn Gyulára várt az ország - tette hozzá Tölgyessy Péter.

Ha lenne a válságnak egy második hulláma, és ügyetlenül kormányozna a jobboldal, akkor még a gyors visszatérés is a lehetőségek között van. Úgy vélem, mindenki jobban járna egy nagy átalakulás-változással. Ha valóban megújulás lenne a baloldalon: személyekben, szervezetekben, mindenben. Nyilvánvalóan ez volna az ország érdeke is - fejtette ki az InfoRádiónak.

Gondolkodni lehet arról is, hogy a drága intézmények - például a kórházak - esetleg kikerüljenek az önkormányzati szférából. Hiszen az egészségügy az egyik legdrágább ellátó rendszer, amely szinte teljes egészében államilag finanszírozott, akkor kell-e ezt önkormányzati kézben tartani? - tette fel a kérdést az alkotmányjogász, aki szerint paradox módon leginkább a Fidesznek kell félnie a kétharmados többségtől.

a kétharmados többség azt jelenti, hogy a párt teljhatalmat kap, tehát elvileg bármit megtehet. Akkor pedig rögtön fölvetődik a kérdés, hogy miért nem teszi meg? Miért várat még mindig az ország bajainak megoldása? A totális hatalom totális felelősséget is jelent, de erről Kelet-Európában általában meg szoktak feledkezni - magyarázta Tölgyessy.

A politikai elemző azt is elmondta, hogy Orbán Viktor sokkal nehezebb helyzetben is van, hiszen két választási vereség után kell kormányoznia.

Ha a jobboldal jót akar az országnak és magának, a győztes pozíciójából olyan új egyensúlyi állapotot teremt, amelyben végre befejeződhet a hideg polgárháború. Amelyben megtalálhatja a jövőjét a baloldal is - hívta fel a figyelmet az alkotmányjogász, aki szerint valami új egyensúlyra van szükség. A tapasztalat szerint az, aki totális győzelmet akar, rendszerint totális vereséggel végzi - tette hozzá.

(mti)