Városházi médiacirkusz: elnapolva

2009. október 14. szerda 20:37

Városházi médiacirkusz: elnapolva
Közbeszerzést írnak ki az önkormányzat híreinek megjelentetésére, így könnyen megeshet, a Pécsi Hírek című hetilaptól más örökölheti ezt a feladatot, ezzel pedig ellehetetlenülhet az egykori Extra működése. Többek között erről is döntenek a több mint negyven napirendi ponttal megrendezendő csütörtöki városi közgyűlésen.

A jelenleg a közérdekű városi híreket megjelentető Pécsi Hírek Lap- és Könyvkiadó Kft. szerződése március végén járt le, tehát a közbeszerzés kiírása év eleje óta csúszik, időről időre (a szocialisták szerint nem véletlenül). A mostani eljárás győztese azonban 2010. januárjától egy évre megkapja az 50 millió forintos munkát, s közel sem biztos, hogy a pályázaton ugyanaz a lap nyer, amely eddig szolgáltatta ezeket az információkat (lásd kapcsolódó írásunkat ITT - a szerk.).

Az ülésen ismét szóba kerül a pécsi ivóvízszolgáltatás, ugyanis megállapítják a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatójának díjazását, így Winkler Tamással immár munkaszerződést is lehet kötni. A vezető a Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgatójának fizetésénél 300 ezer forinttal kevesebbért fog dolgozni, havonta bruttó 900 ezer forint lesz a keresete. A háromtagú felügyelő-bizottságban (dr. Juhászné dr. Müllner Marianna, Góg Gábor és Végh Péter) a tagok 100 ezer forintnál valamivel többet vihetnek haza.



Nemsokára pályázhat a pécsi állatkert arra a 800 milliós támogatásra, amely az Árpádtetőn megvalósítandó másfélmilliárdos költséggel kivitelezhető új pécsi vadaspark kialakításához szükséges. Ehhez a a szükséges tervek egy részét bocsátják az ülésen az állatkert rendelkezésére.


FRISSÍTVE:
(csütörtök, 9:26)

Napirend előtti felszólalásában Gonda Tibor szocialista képviselő megismételte azt, amit korábban pártja sajtótájékoztatóján már elmondott: szerinte a közérdekű hírek megjelentetésével kapcsolatos közbeszerzéssel ellehetetlenítik a Pécsi Hírek című hetilapot, s a Mediterrán Rádió sorsa is kétségessé válik, ugyanis nemsokára lejár annak üzemeltési szerződése.

Csizi Péter (Fidesz-KDNP) arra a kérdésre, hogy mi célt szolgálnak a Médiaközponttal kapcsolatos várható változások azt mondta: a túlélés. Túl kell élni szerinte a nehéz anyagi helyzetet, az évi 280 millió forintot felemésztő Médiaközpont működési költségein faragni kell; szerinte az önkormányzat kommunikációját lehet olcsóbban és hatékonyabban vinni.

Fuchs Gábor (MSZP) szerint a Pécsi Hírek évi 25 millió forintért végezte eddig az önkormányzati hírek megjelentetését, így a Csizi által jelzett, spórolással kapcsolatos érveket nem tudja elfogadni.

A város az év első kilenc hónapja alatt 205 millió forintot költött a Médiaközpontra, ezen belül a pécsi Hírekre pedig 47 millió ment el a házon belül - mondta Nagy Csaba alpolgármester. A Mediterrán Rádióval kapcsolatban azt mondta, egy nem közszolgálati médium esetében nem várható el, hogy a város azt 3-3,5 millió forinttal támogassa, így valamilyen megoldást kell keresni.


FRISSÍTVE:
(10:26)

Szóba került a pécsi vízszolgáltatás kérdése is.

Kablár János az ISPA-program késését és a vízmű-botrány közötti összefüggést feszegette, míg Meixner András (mindketten az MSZP képviselői) a jogerős építési engedélyekhez szükséges vízügyi engedélyek kiadása felől érdeklődött.

Juhász István (BszPV) elítélte a székházfoglalással kapcsolatos intézkedést. Sarkadi Gábor (BzPV) szerint "balkáni módszerekkel" történt az üzemeltetés átvétele.

Páva Zsolt polgármester azt mondta: a római jog óta gyakorlat a birtokba vétel, a városnak pedig nem maradt más eszköze mint ez a szokatlan, de jogszerű megoldása. Az ISPA kapcsán Nagy Csaba alpolgármester úgy fogalmazott: a csatornázási munkákkal kapocsolatos fennakadásoknak nincs közük a vízműnél történtekhez, az építési engedélyek kapcsán a Tettye Forrásház Zrt ügyfélszolgálati irodáját ajánlotta megoldásként.


FRISSÍTVE:
(10:36)

Zárt üléssel kezdődött meg a közgyűlés érdemi része két napirendi ponttal: a képviselők átmeneti segélyekről és lakásfenntartási támogatásokról döntenek.


FRISSÍTVE:
(12:06)

Nagy Csaba a közérdekű hírek megpályáztatásával kapcsolatos előterjesztés napirendre kerülésekor elmondta: a Pécsi Hírek Könyv- és Lapkiadó akkor indulhat a pályázaton, ha megfelel két feltételnek, azaz lesz hivatalos főszerkesztője, s a Matesz által auditáltatja példányszámát, azaz igazolni tudja, hogy a kinyomtatott 70 ezer példánya hasznosul is a valóságban. Ez utóbbi költsége mintegy 400 ezer forint.

Gonda Tibor feltette a kérdést: mi szükség van pályáztatásra, ha az önkormányzatnak van már egy korábban éppen e célra létrehozott lapja, miért nem lehet ezt a lapot megbízni a tevékenységgel. Mint mondta, önkormányzati lapok esetében nem szokásos a Matesz-auditáció; ahova nem érkezett meg a város lapja korábban, egy-két héten belül mindig pótolta elmaradását a kiadó. Mára szerinte minden háztartásba eljut a Pécsi Hírek, így e tekintetben nem lát problémát.

Nagy Csaba felhívta rá a figyelmet: jogszabály írja elő a pályáztatás szükségességét, a Matesz-auditálásra pedig azért van szükség, mert nem tudják, hogy a lapok központi gyűjtőhelyeken, vagy valóban a háztartásokban kötnek-e ki. Elmondta, ha az általa említett fenti előírásokat nem kötik ki a pályázók felé, az a Pécsi Hírek biztos halálához vezetne, ugyanis biztosan érkezne jobb, olcsóbb ajánlat ilyen feltételek között.

Tóth Bertalan azt mondta, 50 ezer példányszám az elvárás a majdani lappal szemben, ami szerinte kevés: 65 ezer háztartásba kellene ugyanis eljutnia az újságnak, ezért javasolta e feltétel ily módon történő megváltoztatását. A terjesztési hatékonyságot az eredeti kiírással szemben 60 helyett 80 százalékosra kellene növelni szerinte, hogy legalább a háztartások négyötödébe eljuthassanak a város nyomtatásban megjelenő hírei.

Nagy Csaba a "kedves MSZP-s képviselőtársak vehemenciáját" akkor is szívesen nézte volna, amikor a város lapjában nem engedték szóhoz jutni az ellenzéket az előző ciklusban. A konszenzus hiányát látva Nagy arra kérte a közgyűlést, tartsanak szünetet a pályázati kiírás szövegének további egyeztetése céljából. A napirendi pont tárgyalását az ebédszünet után, délután háromnegyed kettő körül folytatják.


FRISSÍTVE:
(12:44)

Esély van rá, hogy a Testvérvárosok Terei Általános Iskola felújítása is megvalósulhat 2011-ben, mert a város pályázatot nyújt be az IMS-szerkezettel készült épület megerősítése kapcsán. A város 600 millió forintos uniós támogatásra nyújtja be igényét.


FRISSÍTVE:
(13:40)

Meixner András szerint, mivel Winkler Tamást nem pályáztatás útján és "ismeretlenül" nevezték ki, azt javasolja, ne keressen több pénzt havonta, mint Pécs polgármestere (bruttó 600 ezer forint plusz 180 ezer forint költségtérítés). Később emelhetik bérét szerinte, egyelőre azonban azt várják el a szocialisták, hogy bizonyítson.

A közgyűlés hosszas vita után helybenhagyta Meixner módosító javaslatát, így Winkler Tamás bruttó 600 ezer forintot vihet haza és évi 50 százalékos prémium illetheti meg.

A közgyűlés szünetet tart háromnegyed háromig.


FRISSÍTVE:
(15:05)

Elnapolták a döntést a városházi hírek megjelentetésére vonatkozó közbeszerzési kiírásról. Az ebédszünetről visszatérő képviselők egyhangúlag határoztak az elnapolásról, s mivel jogvita alakult ki a közbeszerzés szükségességéről, ezért a döntőbizottsághoz fordul a város állásfoglalásért.


FRISSÍTVE:
(15:35)

Bognár László, az oktatási bizottság fideszes elnöke a központi középiskolai menza megszüntetésével és esetleges ismételt működtetésével kapcsolatos vizsgálatról tájékoztatta a testületet. Mint mondta, a humán főosztály által végzett munka egyelőre nem vezetett olyan eredményre, amellyel a menza jövőbeni sorsáról ma dönteni tudnának. Bognár szerint ezért a végső határozat meghozatalához meg kell várni az önkormányzati intézményrendszer működésének és gazdálkodásának az átvilágítását is, amely a mostani kérdésekre is választ adhat még.

Az előterjesztést elfogadta a testületi többség.


FRISSÍTVE:
(15:48)

A kulturális célú alapítványok támogatási szerződéseinek módosításáról szóló előterjesztés kapcsán Révész Mária, a kulturális bizottság elnöke közölte, hogy mindössze 600 ezer forintot takarítanak meg azzal, ha az alapítványok és egyesületek támogatását húsz százalékkal csökkenti a város. Révész szerint a tűzoltást a költségvetés helyzete ugyan indokolttá teszi, de a támogatási rendszer átgondolására mihamarabb szükség van.

Gonda Tibor (MSZP) szerint nevetséges, hogy van olyan alapítvány, amelytől mindössze 6200 forintot vesz el Pécs, ezért a döntéssel nem is értenek egyet.

A közgyűlés többsége végül nem fogadta el az előterjesztést.


FRISSÍTVE:
(15:50)


Rövid vita után a közgyűlés úgy döntött, hogy - MSZP-s javaslatra - a pécsi vízmű körül kialakult helyzet legyen a következő közmeghallgatás témája, melyre november 12-én kerülhet sor.

A város képviselő-testülete ezzel befejezte mai munkáját.

Korb Zoltán - Bóka Máté - Fotó: Dittrich Éva