Nincs utánpótlásuk az órásmestereknek, pedig Pécs eltartana még négy-öt ilyen vállalkozást
2015. május 17. vasárnap 09:13

Az elmúlt néhány évben a Pécsett dolgozó órásmesterek majd' fele szüntette be működését. A szakmának nincs utánpótlása, pedig a város legalább négy-öt órásnak tudna megélhetést biztosítani - mondja az 1991 óta a Jókai utcában dolgozó Szentiványi László.
Pécsett a hatvanas években közel negyven órásmester dolgozott, körülbelül huszonöten közülük az egykori Vegyesipari Vállalatnál - idézte fel Szentiványi László, aki huszonöt évig volt üzemvezető a cégnél. Akkoriban még rengeteg javítani való, főként orosz gyártmányú órával foglalkoztak. Az első jelentősebb változást a kvarcórák nyolcvanas évekbeli megjelenése jelentette - mondja a szakmát immár ötvenhárom éve űző mester.
Szentiványi úgy emlékszik, abban az időben sok kollégája nem tudott vagy nem akart alkalmazkodni az új helyzethez, így jó néhányan lehúzták a rolót.
- Olyan volt, mintha egy lovas kocsiból kellett volna átülni egy mai autóba - érzékeltette a változások gyorsaságát. A megmaradt órások élete is ennek megfelelően alakult át: a javítás helyett- ahogy ma is - főleg elem- és szíjcserét végeztek, egyre inkább azonban a kereskedelem került előtérbe. Szentiványi László 1991-ben, a Jókai utcában megnyitott üzlete mellett - hosszú ideig sikeresen működő - nagykereskedelmi céget is indított.
A kvarcóráknál is nagyobb megrázkódtatás azonban a kétezres években érte a szakmát. Ekkor terjedtek el tömegesen az órával is rendelkező mobiltelefonok.
- A fiatalok manapság szinte alig hordanak már karórát, ami nem is csoda, mivel ezek a készülékek szinte mindent tudnak - emelte ki Szentiványi. Ennek is köszönhető, hogy mára Pécsett összesen - számításai szerint - tizenhárman maradtak.
Azonban nemcsak a megmaradt kuncsaftok, hanem a szakma is öregszik. Kérdésünkre az órásmester úgy válaszolt, ma már egyáltalán nincsenek tanoncok sem Pécsett, sem országosan. Pedig szerinte lenne fantázia a mesterségben annak, aki úgy dönt, kitanulja. A város még ma megélhetést tudna biztosítani legalább öt-hat órásnak, nem csak most, de akár még tíz év múlva is.
- Bizonyos körökben még mindig státusszimbólumnak számít egy jó minőségű, mechanikus karóra - tette hozzá. Ugyanakkor máig sokan használnak régi és értékes faliórákat, amelyeket időnként szakembernek kell kezelésbe venni, s ha meghibásodik,a jobb minőségű kvarcórákat is megjavíttatják.
Roppant érdekes az a legújabb fejlesztés, amellyel az óragyártók reagáltak a kor kihívásaira. Egyes gyártók például a frankfurti atomóra jelzéseit vevő karórákat vagy - ahogy Szentiványi László nevezi - funk órákat fejlesztettek ki. Ezek az időmérő szerkezetek - mivel naponta többször is pontosítanak - száz év alatt sem késnek egy másodpercet - összegzett.
B. G. - Fotó: Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megúszta a börtönt a kollégáit...
- A németek elhurcolására emlékezünk:...
- Hűvös éj után napsütéses napunk lesz...
- Szállást keres a Szentírás - Új...
- Magukat rendőrnek álcázva csapott le...
- Fiatal rablók tartották rettegésben...
- Több mint egy hónapja hiába keresnek...
- Kiszámította a KSH, hogyan alakult az...
- Dobrev Klára úgy érzi, eljött az ő...
- Tíz éve ásták meg a pécsi labdarúgás...