Kiakadt a pécsi építész: a Gandhi átalakítása jó példa rá, miként csinálunk bóvlit az értékeinkből

2012. május 28. hétfő 19:08

Kiakadt a pécsi építész: a Gandhi átalakítása jó példa rá, miként csinálunk bóvlit az értékeinkből

Mint arról lapunk a napokban beszámolt, a pécsi Gandhi Gimnázium és Kollégiumban új közösségi teret alakítanak ki. Az annak idején rangos díjjal jutalmazott épület átépítése kiverte a biztosítékot a tervezőnél, Patartics Zoránnál (képünkön), aki felháborodott, hogy a megkérdezése nélkül festik át, illetve lambériázzák a házat. Szerinte a hasonló átalakítások révén egyre több épület válik bóvlivá.

Mintegy tizenötmillió forintból új arculatot kap a Gandhi gimi főépületének belső része, amely az iskolavezetőség szerint „modern, lambériázott közösségi tér" lesz.

Patartics Zorán, a ház építésze, illetve egyik belső építésze azonban egyáltalán nem örül az átalakításnak, sőt...

- Sosem szoktam akadályt gördíteni szerzői jogomra hivatkozva a tulajdonos szándékai elé. Mindig csak azt kérem, hogy hadd segíthessek a harmonikus, szakszerű megoldás keresésében. A Gandhit azonban a megkérdezésem nélkül, szakszerűtlenül alakítgatják, ez ellen pedig határozottan tiltakozom! - fogalmazott.

Hozzátette: az átalakítás lényeges beavatkozásnak tekinthető, hiszen az épület belső színvilága az építészeti és belsőépítészeti koncepció fontos részét képezi.

- Többek között ez is szerepet játszott abban, hogy az épületet, illetve a tervező munkáját 1998-ban az egyedi építészeti teljesítmény legrangosabb hazai elismerésében, a Pro Architectura-díjban részesítették - mondta.




Leszögezte ugyanakkor, hogy nem személyes érdekek vezérlik, csupán arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a városban nem fordítunk elég figyelmet az értékek megőrzésére.

- Nem kell minden kutyaólról azt gondolni, hogy az egy szent és sérthetetlen alkotás, de ha már egy ház a legrangosabb szakmai elismerésben részesült, talán jobb bánásmódot érdemelne. Sajnos a Gandhi vezetői sem látják, hogy az ilyen átalakítások révén vesznek el értékek, válnak terek, házak szép lassan és fokozatosan bóvlivá.

Példaként említette, hogy míg a nyugati országban vigyáznak a Bauhaus épületekre, addig Pécsett ezek a házak csak azért úszták meg a nagyobb átalakításokat, mert még nem jutott pénz a munkálatokra.

- De ne legyenek illúzióink, a Bauhaus házak is a Gandhi sorsára jutnak, hiszen nincsenek védettség alatt - vetítette előre. Kérdésünkre, hogy születhet-e per az iskola átépítésből, Patartics Zorán azt mondta: bár a törvény értelmében megtehetné, nem tereli jogi útra az ügyet.

Cikkbeni képünkön: a Gandhi főépülete az átalakítás előtt. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva