Wilhelm Zoltán, a PTE Ázsia Központjának vezetője irányítja a Balassi Intézet indiai központját

2015. november 03. kedd 11:52

Wilhelm Zoltán, a PTE Ázsia Központjának vezetője irányítja a Balassi Intézet indiai központját

A világ egyik legrégebben lakott városában, az indiai Delhiben fogja képviselni a magyar kultúrát, erősíteni hazánk kapcsolatait dr. Wilhelm Zoltán, a PTE TTK Politikai Földrajzi, valamint Fejlődési és Regionális Tanulmányok Tanszékének docense. A társadalomföldrajzzal foglalkozó pécsi kutatót nemrég nevezték ki a Balassi Intézet Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központjának élére.

Wilhelm Zoltán érdeklődésünkre az előzményekről elmondta, 1997-ben járt először Indiában, ahol sikerült ellátogatnia Varanasiba, a hinduk szent városába. Akkori élményeit a következőképp összegezte:

- Egyfajta megmagyarázhatatlan deja vu-érzés kerített hatalmába, úgy éreztem, hogy ismerősek az ottani emberek, a táj. Később ezt a személyes élményt igyekeztem kutatói kíváncsiságom szolgálatába állítani. India regionális földrajzával kezdtem el foglalkozni.

Mint kifejtette, azóta már tizennégy alkalommal járt az ázsiai szubkontinensen, ahol összesen két évet töltött, a hindi nyelvet és kultúrát is elsajátította. Hozzátette, egyúttal barátokat és szakmai kapcsolatokat is szerzett, amelyeket Pécsett a PTE Ázsia Központjában is sikerült kamatoztatni.

Az eredmények között említette az indiai állam által a pécsi universitasnak adományozott Gandhi-szobrot, valamint a növekvő számú képzéseket, az oktatók közötti együttműködést és a Pécsett egyre gyakoribb indiai vendéghallgatókat.

Kinevezéséről azt mondta, mikor meglátta a Balassi Intézet pályázatát, jelentkezését az motiválta, hogy „fordítva" is el tudná képzelni munkássága folytatását, azaz Indiában is szívesen dolgozna a magyar kultúra népszerűsítéséért. Egyaránt fog dolgozni magyar nagykövetség kulturális diplomatájaként, s egyúttal vezeti a Balassi Intézet Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központját is.

Névjegy

Wilhelm Zoltán 1969-ben született Mohácson. A Duna-parti város Kisfaludy Károly Gimnáziumában érettségizett. A PTE Természettudományi Karán földrajz és biológia szakos diplomát is szerzett. 2001-től a TTK Ázsia Központjának igazgatója, több mint százötven önálló publikáció szerzője. A kar Politikai Földrajzi, valamint Fejlődési és Regionális Tanulmányok Tanszékének habilitált docense. Nős, egy leánygyermek édesapja.

- Az intézetvezetők feladata a Balassi Intézet alapvető célkitűzésével összhangban egy értékorientált országkép közvetítése, közös értékeink nemzetközi megismertetése, a magyarság jó hírének eljuttatása a nemzetek közösségébe. Az igazgatók munkájuk során nemzetpolitikai, oktatási, tudományos, kulturális, kommunikációs, illetve külpolitikai feladatokban is helyt kell, álljanak, és tovább kell, dolgozzanak a partnerség-építés területén - nyilatkozott az előtte álló feladatokról.

A Pécsi Újság.hu kérdésére, hogy pozíciójából kifolyólag a városnak illetve a PTE-nek milyen előnyei származhatnak úgy válaszolt, India a maga 1,2 milliárdos népességével komoly lehetőségeket tartogat a magyar és a helyi felsőoktatás számára.

Megjegyezte, a Stipendium Hungaricum ösztöndíj keretében kétszáz indiai hallgató tanul hazánkban, többen közülük Pécsett. Wilhelm Zoltán az ő számuk emelkedésére is számít többek között a jövőben.

B. G. - Fotó:Dittrich Éva