Vége? - Kéregrák pusztítja a pécsbányatelepi „ezeréves" gesztenyést

2014. október 15. szerda 14:48

Vége? - Kéregrák pusztítja a pécsbányatelepi „ezeréves

Nem kell ahhoz különösebben lokálpatriótának lenni, hogy észrevegyük és szeressük a baranyai táját. A sok szép térség között vannak különösen gyönyörű és a szívnek kedves helyek és sokunknak ezek közé tartozik a pécsbányatelepi gesztenyés. A közel kéthektáros terület nagyon rossz állapotban van, a természetvédők szerint nem kizárt, hogy egy évtizeden belül el is pusztulhat.

Ottjártunkkor mi is szomorúan tapasztaltuk, hogy a helyiek igyekezete ellenére sincs jó állapotban a gesztenyés. Nem csak az aljnövényzet és a gazok csúfsága okoz bánatot, sokkal inkább a fák megbetegedése, a pusztulás veszélye, - ami igencsak reális.

Pedig a betegség nem új keletű, hazánkban már a hatvanas években megjelent a kéregrák, amiről sokan azt hitték, csak szórvány betegség marad. De nem maradt az. Intő jel lehetett volna egyébként az észak-amerikai totális pusztítás, ahol is mintegy 4 millió(!) hektáron végzett a szelídgesztenyével.

- Nálunk Pécsett a kilencvenes években ütötte fel a fejét először - hallom Vágner Ibolyától, a Pécsbányáért Egyesület tagjától. - Egyesületünk a megalakulása óta keresi a lehetőséget a fák megmentésére. Így kerültünk kapcsolatba dr. Rádócz Lászlóval, a debreceni egyetem tanárával, akinek ez a betegség a szakterülete. A vele való együttműködésnek köszönhetően 2002-ben elvégezték a még megmenthető fák beoltását és a kihaltak pótlását.

Az aktivistától megtudom, hogy a teljes gyógyulásnak több komoly feltétele is van. Az egyik legfontosabb elvárás, hogy a kezelt fákat és csemetéket gondozni kell, a területet tisztán kell tartani, szükséges a gyakori kaszálás, bozótirtás.

- Egy kicsit döcögősen ment is ez egy darabig, de 2010-től már sajnos nem - tudom meg Vágner Ibolyától. - Akkor kiraktak egy szép táblát, miszerint: „TERMÉSZETVÉDELMI TERÜLET", de a gesztenyéshez hozzá sem nyúltak. Ez alatt az idő alatt borzalmas állapotba került, a facsemeték ki sem látszottak a nagy gazból, bokrok, mogyorófák, japán keserűfű tette megközelíthetetlenné a tájat. Ráadásul gesztenyeéréskor még így is jöttek a "szüretelők" motorosfűrésszel, furkósbotokkal, még nagyobb károkat okozva. Idén, mivel egyesületünk elnyert egy EU-s foglalkoztatási pályázatot, lehetőségünk nyílt, hogy rendbe tegyük a mintegy 1,9 hektárnyi területet. A bozótok kiirtása, fűnyírás közben vettük észre, hogy az "odaadó ápolásnak" meglett az eredménye. Sok gesztenyefán ismét megjelentek a "kéregrák" fertőzés tünetei.

A helyi természetvédő egyesületi tagok szerencsére nem tétlenkedtek, újból kapcsolatba léptek Rádócz professzor úrral, aki múlt kedden a Pécsbányatelepi Közösségi Házban tartott előadást a védekezés lehetőségeiről. Délután a résztvevőkkel közösen bejárták a terepet, és a gyakorlatban is ízelítőt kaptak a tennivalókból.

Kőhalmi Endre - Fotó: Dittrich Éva