Szénné égett vasárnapi ebéd, lakhatatlanná vált lakás - egymást érik a konyhatüzek Pécsett
2016. április 09. szombat 09:55

Egyre gyakrabban érkeznek hírek arról, hogy tűzhelyen felejtett étel miatt gyulladnak ki lakások Pécsett és a megyében. Minden jel arra utal, hogy a lakók feledékenysége miatt sérülnek meg emberek - és maguk a lakások is - no meg azért, mert nem tudják, mit is kéne tenni akkor, amikor a vasárnapi főzőcskéből életveszélyes helyzet alakul ki.
Megszaporodtak az utóbbi időben a konyhatüzek Pécsett, s a tűzoltók tapasztalatai szerint szinte mindegyiket emberi mulasztás okozta. A fő probléma, hogy a legtöbben vízzel akarnak oltani, ami megint csak arra enged következtetni, hogy az emberek többsége tehetetlen a saját maga hibájából keletkezett tűz esetében.
Alig öt nap múlva ismét pécsi konyhatűzhöz riasztották a tűzoltókat, ezúttal egy Radnóti Miklós utcai panelházhoz, ahol a minden bizonnyal a vacsora elkészítéséhez felhasznált olajat hagyták a tűzhelyen a lakók. A szomszéd ronggyal és vízzel sietett a segítségükre, majd áramtalanította is a lakást, a tűz viszont akkorra már károsította a páraelszívót és a konyhabútort, valamint a falak is kormozódtak.
Március 30-án egy komlói társasház egyik lakásában maradt magára az ebéd a tűzhelyen. A város hivatásos tűzoltói egy tűzoltórajjal, egy vízszállítóval és egy magasból mentő járművel érkeztek a helyszínre, ahol néhány perc alatt eloltották a tüzet, s bár a lakók megúszták, a lakás már nem - teljesen lakhatatlanná vált.
Április első napján nem volt tréfa a Littke József utcai több emeletes ház egyik konyhájában keletkezett tűz, ami ráadásul a szintek között továbbterjedt, így a tűzoltóknak át kellett vizsgálni az egész házat.
Futószalagon
2015 összesen 226 otthoni tűzesetet regisztráltak Baranya megyében, idén eddig 76-nál jár ez a szám. Pontosan ugyanennyi paneltűz volt tavaly, 2016-ban viszont már kilenc ilyen eset történt, a legtöbb ráadásul alig egy hónapon belül, s sajnos akadt olyan is, amely halálos kimenetelű volt.
Március 11-én egy magyaregregyi nő hunyt el a családi házának konyhájában keletkezett tűzben, annak ellenére, hogy a lángokat viszonylag hamar, a tűzoltók megérkezése előtt megfékezték.
Kasza Anett tűzoltó százados és megyei katasztrófavédelmi szóvivő elmondta, sok esetben az is súlyosbítja a helyzetet, hogy nem megfelelő módszerekkel fognak neki a tűz oltásának.
- Tapasztalataink szerint az ilyen jellegű tüzeket vízzel próbálják oltani az emberek. Ez a legrosszabb megoldás, soha ne tegyék - figyelmeztet a százados. - Az égő olajba öntött víz hatására az olaj robbanásszerűen kivetődik az edényből. Emiatt a közelben tartózkodók égési sérüléseket szenvedhetnek, a konyhában lévő tárgyak pedig meggyulladhatnak. A jelenség magyarázata egyszerű: a víz sűrűsége nagyobb az olajénál. Amikor az égő olajba a vizet beleöntjük, az az edény aljára süllyed, azaz az olaj alá. A magas hőmérsékletű olaj hatására a vízből pillanatok alatt gőz keletkezik, amely már jóval könnyebb az olajnál és robbanásszerűen tör ki az edényből - magyarázta.
Kasza Anett szerint ennél hasznosabb, ha az égő lábosra, olajsütőre fedőt teszünk, így az égés azonnal megszűnik. Fontos, hogy ezután el is kell zárni a tűzhelyet. Tűz esetén jól jöhet még a kereskedelmi forgalomban kapható lángmentesített takaró, amivel lefedhetjük az égő edényt. A legésszerűbb megoldás azonban az, ha a konyhában rendelkezésre áll egy olyan tűzoltó készülék, amivel a konyhában keletkező bármilyen - elektromos vagy olaj keltette - tűz is biztonságosan eloltható.
Kiss Alexandra - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Fehér füst szállt fel a vatikáni...
- Pénteken már nem várható újabb csapadék
- Új alkotásokkal gazdagodik a...
- Fidesz-frakció: Gyurcsány...
- Gulyás Gergely: háztartási cikkekre,...
- Képviselői vagyonbevallás: van,...
- Villanyoszlopnak ütközött egy autó...
- Itt a vége: Gyurcsány Ferenc...
- Hasba szúrta élettársát egy nő egy...
- Ma ismét féláron fagyizhatunk számos...