Szebellédi: bizonyos csoportok Pécs csődjét szeretnék előidézni

2011. június 13. hétfő 18:45

Szebellédi: bizonyos csoportok Pécs csődjét szeretnék előidézni

Miután dr. Páva Zsoltot 2009 májusában Pécs polgármesterévé választották, a fideszes politikus a város gazdasági helyzetének átvilágítását kezdeményezte. A feladattal a C.C. Audit Könyvvizsgáló Kft.-t bízták meg, amely céget dr. Szebellédi István vezeti. A gazdasági szakember jelenleg tanácsadóként dolgozik a városházán. A közgazdász lapunknak többek közt arról is beszélt: szerinte egyes csoportok a város csődjét szeretnék előidézni tevékenységükkel.

A pécsi önkormányzatnál végzett feladatairól dr. Szebellédi István - aki hasonló munkát látott el többek közt Nyíregyházán, Mohácson és Dunaújvárosban is - lapunk munkatársának elmondta: mintegy háromezer-nyolcszáz oldalas tanulmány készült a város helyzetéről.

Szakmai pályafutás

Dr. Szebellédi István közgazdász, címzetes főiskolai docens, jogász, igazságügyi adó-, járulék- és könyvszakértő. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Fővárosi Szervezetének elnöke, országos kamarai tag. A szakember korábban a Pénzügyminisztériumnál és az adóhivatalnál dolgozott, a Budapesti Gazdasági Főiskolán pedig tanszékvezető volt. PhD-tanulmányait Pécsett végezte, a PTE-n a finanszírozási rendszerekről napjainkban is oktat. Több önkormányzatnál könyvvizsgálóként dolgozik. 

Ez azokat az átalakításokat tartalmazza, melyek a megfelelő működéshez szükségesek.

- Ez a dokumentum csak egy elképzelésrendszer, amely megoldást jelent a pénzügyi gondokra. A végső szót a politikai döntéshozók mondják ki - tette hozzá.

Szebellédi szerint "Pécsett jó ütemben haladnak az átalakítások", cége javaslatainak nagyjából hetven százaléka már megvalósult.

- Végtelenségig eladósodott a város. Megmentése érdekében összefogásra van szükség. Az önkormányzat végrehajtotta a legfontosabb feladatokat: csökkentették a polgármesteri hivatal dolgozói létszámát, szigorították az intézmények gazdálkodását, működik az Elszámolóház és átszervezték a kulturális intézményeket is - sorolta az eddigi eredményeket. Hatalmas átalakításon vannak túl, tette hozzá, a városi vállalatok is:

- Eddig a vagyonkezelő Pécs Holding mindenfajta politikai ellenőrzés nélkül kezelte a város összes vállalatát. Ez nem működött jól, ezért szétszedtük a céget egy városüzemeltetőre, egy városfejlesztőre és egy vagyonkezelőre.

A közgazdász úgy fogalmaz, az intézményi gazdálkodási rendszerben óriási fegyelmezetlenséget tapasztalt a korábbi években. Többek közt a polgármesteri hivatalra, az oktatási, szociális intézményekre mintegy 3 milliárd forinttal többet költött a város, mint amennyi szükséges lett volna.

Dr. Szebellédi Istvánt a Pécs csődközeli állapotáról szóló hírekről is kérdeztük. Meglepő választ kaptunk: ő úgy látja, a város ellendrukkerinek akkor jó, ha minél zavarosabb ügyekről terjednek pletykák, sőt:

- Léteznek érdekcsoportok, amelyeknek az az érdeke, hogy Pécs csődbe menjen. Ez nem feltétlenül politikai szándék, gazdasági érdek is. Csőd esetén ugyanis - a hitelezőinktől - körülbelül 20-30 százalékkal olcsóbban lehet városi tulajdonban lévő ingatlanokhoz, cégekhez jutni - mondta, majd hozzátette: a híresztelések gyakran a bankok budapesti központjaiba is eljutnak, ezután pedig jó esély van arra, hogy azok szigorítanak a hitelezési feltételeken.

Szebellédi alaptalannak nevezte azokat a híreket, melyek szerint a városháza a mohácsi polgármesteről kért volna kölcsön, hogy az áprilisi béreket kifizethesse. A Biokommal szembeni 180 milliós városi tartozást ugyanakkor elismerte, de kiemelte, hogy az önkormányzat 500 millió forintos kezességet vállalt a cég hitelére.

Mint mondta, a gazdálkodás átalakításához két-három komolyabb lépést kell még megtenni.

- A művészeti intézmények átszervezése, a vagyonkezelési rendszer pontosítása, illetve az oktatási rendszer intézményeinek további reformja még hátra van. Ez utóbbit a nemrég hozott döntések (a nem pécsi tanulók száma és a csoportlétszám maximalizása) hatásainak figyelembevételével hozza majd a városvezetés. A következő tanévekben kiderül, melyek azok az intézmények, melyeket át kell alakítani. Ez nem jelent feltétlenül megszüntetést, a szülők majd döntenek, melyik iskolát választják - fogalmazott.

Az átszervezések filozófiáját Szebellédi úgy összegezte: "vannak olyan helyzetek, amikor nincs más megoldás, mint a rossz beidegződések levetkőzése".

- Meg kell tanulnunk, hogy nincs ingyenebéd, mindennek ára van - szögezte le. A jövővel kapcsolatban bizakodó. Mint fogalmazott, a város fizetőképes, egy forint munkabér-hitelt sem vett fel, emellett pedig hitelkerettel is rendelkezik.

- Hacsak egy 5-6 milliárdos ügy nem dől Pécsre, az a rossz hírem van a csődért szurkolóknak, hogy nem valósul meg az álmuk. A javaslataink végrehajtásával, úgy látom, jövőre ugyan még hitelből, de már kiegyensúlyozott gazdálkodást folytathat a város. 2013-től pedig, ha kis mértékben is, de rendelkezni fog saját forrással az önkormányzat, melyet fejlesztésekre költhet.

Képünkön dr. Szebellédi István látható. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva