Sikeres volt idén a baranyai határ menti együttműködés
2015. december 16. szerda 17:30

A horvát-magyar határ menti együttműködés már hosszú évekre tekint vissza. A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság horvát partnerekkel vett részt a DRAVIS elnevezésű Európai Uniós pályázatokon, majd több közös gyakorlatra is sor került 2015-ben.
A horvátországi Nemzeti Védelmi és Mentési Igazgatóság 2015-ben ötödik alkalommal írta ki művészeti-, irodalmi- és fotó művek pályázatát óvodás, általános- és középiskolás gyermekek részére a katasztrófák és azok elhárításának témájához kapcsolódva, amelyhez Baranya megyei iskolák is csatlakoztak és két diákunk a második illetve a harmadik helyen végzett.
A közös gyakorlatok sora tavasszal kezdődött meg, május 28-31. között rendezték meg a tűzoltóbúvárok operatív-szakmai konferenciáját Kastela településen. A rendezvényt Kastel Gomilica Önkéntes Tűzoltósága, Horvátország Állami Védelmi és Mentés Hivatala (DUZS), a Horvát Tűzoltó egyesület illetve a Split-Dalmát Megyei Tűzoltó Egyesület rendezte. A négynapos nemzetközi konferencián számos horvát tűzoltóság búvárai mellett részt vettek Magyarország, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina és Montenegró tűzoltó búvárai is.
A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Siklósi Katasztrófavédelmi Kirendeltsége júliusban közös gyakorlatra invitálta a horvátországi Donji Miholjac Önkéntes Tűzoltóságát. A helyszín a két országgal szomszédos Dráva folyó drávaszabolcsi szakasza volt. A drávaszabolcsi határátkelőhelyen, így a folyó felett átívelő hídon is, jelentős a teherforgalom. A közúti veszélyes-áruszállítás felügyelete céljából, több alkalommal szerveznek ide ellenőrzési akciókat a hatóságok. A veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetek megelőzését is szolgálják az ellenőrzések, a kárelhárításra vonatkozó felkészülés azonban már más képességeket feltételez a mentőerőktől. Egy, a Dráva folyót érintő szennyezés mind a horvát, mind pedig a magyar feleket érinti, ezért már a katasztrófák kezelésére történő felkészülés során is szoros együttműködésben dolgozik a két nemzet. A határ menti megyék együttműködése kiemelt jelentőséggel bír, hiszen bármilyen típusú katasztrófaesemény is következik be, a helyi erők érkeznek ki elsőként a helyszínre, és nekik kell megkezdeniük a kárelhárítást.
Októberben tudományos konferencián találkoztak újra a horvát és a magyar partnerek. Október 15-16-án került sor a „Duna-Dráva árvízi tapasztalatai villámárvizek Baranya megyében - Védelem és tudomány egymás szolgálatában" című tudományos konferenciára. A rendezvény színvonalát a horvát partnerek szakmai előadása is emelte.
De nem csak a képzéseken és a gyakorlatokon osztja meg egymással tapasztalatait a két ország. A DRAVIS 2 projekt keretében kifejlesztették az úgynevezett DRIX (Dravis Information Exchange) rendszert, amely a határon átnyúló veszélyhelyzetek kezelését, és a gyors kommunikációját teszi lehetővé. A DRIX tájékoztatásra, teszt üzenet küldésére és segítségkérésre alkalmas, amely kiváló lehetőséget teremt arra, hogy a két ország gyorsan megossza egymással a releváns információkat.
A három nyelven, magyarul, angolul és horvát nyelven működő rendszer rugalmasan, valós időben teszi lehetővé, hogy a felhasználók értesítsék egymást a területükön történt káreseményekről, és szükség esetén segítséget kérjenek. A kommunikációs felületet legalább havi rendszerességgel használják, szerencsére eddig csak teszt és gyakorlat céljából volt rá szükség.
2016-ban a tervek szerint tovább folytatódik a határ menti együttműködés. A horvát és magyar feleknek több mentési gyakorlaton és szakmai szimpóziumon is lesz majd lehetőségük a tapasztalatcserére.
Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelem
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Orbán Balázs Pécsett: katasztrofális...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Motorosok és biciklisek lesznek a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Kiakadtak a fogyasztók: szerintük...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...