Senki nem akar bádogosnak, ácsnak menni, a havi 30 ezres ösztöndíj se csábító

2015. február 05. csütörtök 12:30

Senki nem akar bádogosnak, ácsnak menni, a havi 30 ezres ösztöndíj se csábító

A kamara mellett működő Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság minden évben meghatározza azt a tíz szakmát, amelyek esetében égető szükség lenne szakemberekre. Akik ezek közül választanak, tanulmányi eredményüktől függően havonta akár harmincezer forint ösztöndíjat is kaphatnak, de egyes szakmák esetében ez sem elég vonzerő.

Jövedelmi, szociális helyzetüktől függetlenül ösztöndíjban részesülhetnek a szakiskolai képzésben részt vevők közül azok, akik a megyében hiánynak számító szakma elsajátítására szánják el magukat. A támogatás mértéke az első évfolyam első félévében tízezer forint havonta, azt követően pedig a tanulmányi átlageredmény függvényében változik, a legjobban teljesítők harmincezer forintot is kaphatnak.

Bukottaktól megvonják

A hiányszakmák jegyzéke évente módosulhat, de aki ösztöndíjas szakmában kezdett tanulni, tanulmányai végéig kapja az apanázst akkor is, ha az adott szakma később kikerül az ösztöndíjas képzések köréből. Nem jár viszont az ösztöndíj évismétlés esetén.
A jelek szerint azonban egyes szakmák esetében ez sem elég vonzó.

Hiányszakmák a 2015/2016-os tanévben:

- Ács
- Gépi forgácsoló
- Hegesztő
- Húsipari termékgyártó
- Ipari gépész
- Kőműves és hidegburkoló
- Műanyag-feldolgozó
- Női szabó
- Vájár
- Villanyszerelő

- A hiányszakmának minősülők közül bádogosok a megyében utoljára 2009-ben végeztek, azóta sajnos nem indult osztály az ösztöndíj ellenére sem - mondta a Pécsi Újság. hu érdeklődésére dr. Síkfői Tamás, a kereskedelmi és iparkamara titkára.  - Ugyancsak hiány van ácsokból, évek óta csökken a beiskolázás, idén nem is indult ilyen osztály a megyében. Az épület-és szerkezetlakatos szakmában is csökkent az érdeklődés, a Pécsi Simonyi Károly SZKI-ben idén nem is tudtak osztályt indítani.

Síkfői Tamás ugyanakkor elmondta azt is, a gépi forgácsoló, az ipari gépész és a hegesztő képzés iránt évek óta nagy az érdeklődés, a gépi forgácsolók esetében rendre túljelentkezés van.

Egyes szakmák esetében nagy, vagy kiugróan magas a szakemberhiány, ezt a
támogatási rendszer hivatott csökkenteni. A tipikusan női szakmák, a varrónők, ápolók esetében jelentős az előrelépés, többen választják ezeket a képzéseket. A jövőben a hiányszakmáknak minősíthető hivatások számát várhatóan többszörösére emelik, így a támogatottak körébe várhatóan egyre többen kerülhetnek majd be.

P. P. - B. E. - Fotó: Kálmándy Ferenc