Pély Barna vezette a könnyűzenei énekkurzust a Kodály Gimnáziumban

2015. február 24. kedd 12:53

Pély Barna vezette a könnyűzenei énekkurzust a Kodály Gimnáziumban

Nagy sikerrel zárult a Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium által szervezett musical éneklési verseny, melyet könnyűzenei énekkurzussal kötöttek egybe. A kurzus vezetője Pély Barnabás, Arany zsiráf- és Artisjus díjas zeneszerző, jazz énekművész, a United együttes alapító tagja volt.

Ő volt az első napon megrendezett verseny egyik szakmai zsűritagja is, szerzőtársa, Romhányi Áron jazz zongoraművész, Arany zsiráf, eMeRTon, és többszörös Fonogram díjjal kitüntetett zeneszerző társaságában. A verseny tiszteletbeli zsűritagja Gaál Tibor, a házigazda intézmény igazgatója volt.

A február 19-én és 20-án lebonyolított kétnapos rendezvény, a dél-dunántúli régió általános iskolák felső tagozatainak, valamint a középiskolás korosztálynak lett meghirdetve, a nagy érdeklődésre való tekintettel négy korcsoportban. Összesen 53 diák mérette meg magát. Meglepően sokan (összesen tizenegyen) az 5-6-os korosztályból, legtöbben pedig a 9-10 osztályos korcsoportban versenyeztek (tizenkilencen).

A résztvevők köre a kisebb településektől (Gyönk, Bölcske) a nagyobb városokig, sőt Budapestig terjedt. A zsűritagok elmondására támaszkodva elmondhatjuk, hogy a verseny nagyjából egyenletes színvonalat mutatott, néhány kiugró teljesítménnyel.

A rendezvény második napján, pénteken sorra kerülő mesterkurzuson bárki részt vehetett a versenyzők közül. A 30 perc/5 fős foglalkozásokra a versenyzők, a zsűri kérésére, az előző napi versenyen szerzett fokozat szerint kerültek beosztásra. (arany, ezüst, bronz fokozatok, valamint korcsoportonként egy fődíj.) A bronz és ezüst fokozatokat szerzett diákok a jazz harmóniavilágából kiinduló technikai- és intonációs gyakorlatokat végeztek, az arany fokozatot szerzett versenyzők esetében pedig a jazzimprovizáció alapját képező ritmikai- és melodikai, improvizációs gyakorlatokra került sor.

Minden foglalkozáson alapvető hangsúlyt fektetett Pély Barnabás a helyes légzéstechnika bemutatására és gyakoroltatására.

A szervezők úgy látják, hogy a kétnapos rendezvény elérte azt a kitűzött célt, hogy egy igényszintet állítson fel a fiatalok körében a kultúra azon területén, amely mindenki számára hozzáférhető, enyhítve ezzel a populáris zenei műfajok értékítélet nélküli, passzív befogadását.

Várkonyi András