Pécsi iskolákban is népszerűsítik az áldozatvédemi programot

2013. július 07. vasárnap 13:21

Pécsi iskolákban is népszerűsítik az áldozatvédemi programot

Testi sértés, garázdaság, rablás, zsarolás, zaklatás - csak néhány bűncselekménytípus azok közül, amelyek Baranyában is beárnyékolják sokak életét. A „SZMÖRE - Személy- és vagyonvédelemért Mozgalom Önkéntes Reflexív Együttműködéssel" projekt az áldozatoknak, a veszélyeztetetteknek, valamint az áldozatsegítő rendszerben dolgozó szervezeteknek is segít - mind többféleképpen.

A „SZMÖRE" program tavaly szeptember óta zajlik, főként Pécs keleti városrészében és a sellyei kistérségben. A szolgáltatásaiba mintegy 40 együttműködő partner szervezetet vont be, ami azért is fontos, mert az egyik célja éppen az, hogy összehangolja, hatékonyabbá tegye az áldozatokkal és a veszélyeztetettekkel foglalkozó szakemberek munkáját.

A projektben két és fél hónapja kezdődtek meg azok a tájékoztató rendezvények, melyekhez az együttműködő partnerek - pécsi, illetve Sellye térségi iskolák, kollégiumok, idősotthonok és önkormányzatok - biztosítanak helyszíneket. A Mobil akció, a Fiatal szülők klubja, a Kistérségi roadshow, a Bűnmegelőzési workshop, a Praktikus tanácsok és a Drámapedagógia foglalkozások más-másféle módon és témában hívják fel a figyelmet a veszélyhelyzetekre és azok megelőzési lehetőségeire. Elsősorban a két legveszélyeztetettebb korosztályra (a 14-29 évesekre és a 60 felettiekre) fókuszálnak, és a visszajelzések alapján nagy sikerrel zajlanak.

A program szakmai stábja a közelmúltban két új szakemberrel bővült, a mentálhigiénés munkatárs és a pszichológus július közepétől már az áldozattá vált embereknek próbál gyors és szakmai segítséget nyújtani. Pécsett és a sellyei kistérségben személyesen heti 16 órában, interneten - e-tanácsadással - a www.szmore.hu oldalon keresztül pedig hetente 24 órában állnak azok rendelkezésére, akiket bűncselekmény elszenvedőjeként lelki megrázkódtatás ért, és úgy érzik, hogy szakember segítségére szorulnak. A szolgáltatás ingyenes, és a 30/227-5875-ös számon várják jelentkezésüket.

A program szolgáltatásai azután szeptemberben még tovább bővülnek - akkor kezdődnek meg azok a képzések, melyek az együttműködő partner szervezetek munkatársainak szólnak. A cél az, hogy hatékonyabban tudják ellátni a mindennapi feladataikat az áldozatok, illetve a veszélyeztetettek között.