Mi lesz a pécsi pályázatíró cégekkel, ha létrejön állami versenytársuk?

2014. október 14. kedd 10:50

Mi lesz a pécsi pályázatíró cégekkel, ha létrejön állami versenytársuk?

Hiába kérdeztünk bárkit a pályázatírással és -menedzseléssel foglalkozó pécsi-baranyai magáncégek képviselői közül, nem akadt aki elmondta volna a véleményét arról a kormányzati tervről, mely szerint az állam központi kezelésbe veszi az EU-s pályázatokkal kapcsolatos adminisztrációt. Pedig már tavaly megszületett a döntés: a 2014 - 2020 közötti időszakban a közintézmények, állami szervezetek pályázatait - a tervek szerint - állami pályázatíró és -kezelő cég(ek) végezi(k) a jövőben.

A munkatársunk által megkérdezett szakemberek egy része - bár névvel nem voltak hajlandók nyilatkozni - kétkedéssel fogadja annak a szándéknak az életszerűségét, mely szerint állami cég végzi a jövőben a pályázatírói munkát. Sokak szerint az „államosítás" nem javítja, és nem teszi könnyebbé a pályáztatási folyamatokat.

A hozzáértők szerint erre nincs is meg a kapacitás jelenleg, bár a szervezeti átalakítások már előrehaladott stádiumban vannak.

Mint az tudva levő: a pályázatokkal foglalkozó cégek, nem csak a pályázati anyagokat készítik el, hanem kezelik is az ezzel kapcsolatos ügyeket, projektmenedzselési feladatokat is ellátnak, általában végigkísérik a folyamatot. Szinte mindegyikük - jó partnerként- folyamatosan tájékoztatja ügyfeleit az idők során felmerülő újabb és újabb lehetőségekről. 

Baranyának égetően szüksége van az újabb és még újabb források megtalálására és hasznosítására, hiszen a térség gazdasága - ma már - elmaradottnak számít, kiemelten fontos tehát az új vállalkozások és munkahelyek létesítése.

Az országban körülbelül tízezer pályázatokkal foglalkozó vállalkozás működik, számukra tehát a változás utáni új helyzet alakulása kiemelten fontos. Nehéz megbecsülni, hogy kik és mennyien foglalkoztak ez idáig ezzel, hiszen sok az egyszemélyes cég, az egyéni vállalkozás is, ráadásul a működési területek nem „megyei jogosítvánnyal" bírnak, mindenki mindenhol dolgozik, ha van éppen munkája.

Kérdés persze, hogy lesz-e elég feladat, hiszen a pályáztatás piacának az egyik legerősebb szereplői a közcégek és intézmények.

A megye a most következő ciklusban mintegy 25-30 milliárd forintnyi fejlesztési forráshoz juthat hozzá. Az ezzel kapcsolatos elképzeléseket, lehetséges felhasználási terveket most gyűjtik össze, amikről a Baranya megyei Fejlesztési Tanács honlapján tájékozódhatunk. Az óra ketyeg: októberben már megjelentek az első pályázati felhívások, bár ezek jobbára még a lakossági célokhoz (pl. nyílászárócsere, szigetelés stb.) rendelhető lehetőségekről adnak tájékoztatást.

Ám ezt nem is oly' sokára követik azok a kiírások, amelyek már új projektekre, munkahelyek teremtésére nyújthatnak uniós támogatásokat. S ezekről nem szabad, nem lehet lecsúszni.

Egy másik fontos kérdés, hogy miként is alakul a pályázati rendszerben az elbírálás szempontrendszere. Mennyi lesz benne a szubjektív elem, és milyen teret kap a normatív jelleg, amikor is a feltételeknek megfelelő, alkalmas pályázatok - a rendelkezésre álló keret függvényében - szinte „alanyi jogon" juthatnak forrásokhoz.

Mindkét szempont fontos, mert egyrészt különbséget kell tenni jó és még jobb kandidálás között, másrészt viszont ha túl sok és túl erős szubjektív szempont előzi meg a döntést, akkor nem zárható ki teljesen a „hátszeles" nyertesség gyanúja sem.
Ám mindezek előtt a legfontosabb: gyorsan, felkészülten folyjanak a pályázati eljárások.

Arról, hogy hogyan áll az "állami pályázatíró cég" felállítása, kérdéseket szerettünk volna feltenni az illetékes állami szervnek is, de munkatársunk, akárcsak a magáncégeknél, ott sem járt sikerrel.

Képünk illusztráció.

K. E. - Fotó: Dittrich Éva