Magyar kortárs szerzők műveit mutatják be
2016. december 06. kedd 11:35

Eddig soha nem hallott kortárs magyar szerzők műveit mutatja be a Concerto Budapest a 2016/17-es évadban Premier néven indított új sorozatában.
Elsőként szombaton, Vidovszky László Notturno és Láng István Jelenetfűzér című műveit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián. A szokásos koncerteknél oldottabb hangulatú Premier koncertek után kellemes borozgatással egybekötött beszélgetés közben ismerheti meg a közönség alaposabban a műveket és alkotóikat - olvasható a zenekar hétfői közleményében.
Vidovszky László Kossuth-díjas magyar zeneszerző, a Zeneakadémia és a Pécsi Tudományegyetem professzora. Az Új Zenei Stúdió egyik alapítójának néhány kompozíciója az utóbbi évtizedek ikonikus művévé vált. A szerző saját bevallása szerint a Notturnobis című kompozíció zenei anyagát tekintve a The Death In My Viola című szólóbrácsára és kamaraegyüttesre írott mű második része.
Az eredeti darabban a brácsa láthatóan virtuóz, de füllel alig hallható zenei anyagot ad elő, a 2010-ben készült átdolgozásban viszont elmarad a szólóhangszer, csak a kísérő gesztusok alakítják a hangzást. "Ez a változat azonban nem volt képes igazán megjeleníteni a szólóhangszer hiányát, emiatt éreztem szükségesnek mellé komponálni egy önálló cseleszta szólamot - ekképpen parafrazeálva Gounod Ave Mariáját" - idézi a szerzőt a közlemény.
Láng István a magyar avantgárd egyik legjelentősebb képviselője, zenéjében felfedezhető Boulez korai műveinek hatása. Általános jellemzője a tizenkét fokban való gondolkodás, a kromatika erőteljes alkalmazása. Rövid tételekből álló sorozatait, amelyekben gyakran fellelhetők a mikroorganikus szerveződés elemei, nagyívű ciklikus formákba rendezi. Korán felismerte az elektronika lehetőségeit a komponálásban, már 1958-ban javasolta magyar elektronikus zenei stúdió létesítését. Vonóshangszereket korábban kizárólag a Három mondat a Rómeó és Júliából című kompozíciójában és VI. szimfóniájában "foglalkoztatott". A nyolctételes, drámai Jelenetfüzér című művében, tételenként önálló apparátust alakít öt hegedű, három brácsa, két cselló és egy nagybőgő együtteséből.
MTI - Fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ez aztán a bravúr: megtalálták az...
- Nem látjuk őket, de az éneküket...
- Kissé enyhül a forróság kedden, de...
- Elgázoltak egy idős asszonyt...
- A hét végéig még pótlóbuszozhatunk a...
- Tarlótűzhöz riasztották négy baranyai...
- Négy héten át Kelenföld lesz a pécsi...
- Tíz éve húzódik a mecseki szénbánya...
- Vége a pótlóbuszozásnak, befejeződőtt...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...