Lebontják a Magasházat! Városi és kormányzati központ épül a helyén

2011. május 26. csütörtök 13:55

Frissítve: 2011. május 26. csütörtök 17:56

Lebontják a Magasházat! Városi és kormányzati központ épül a helyén

A csütörtöki városi közgyűlés ideje alatt ült össze tanácskozni az önkormányzat Pénzügyi és Gazdasági Bizottsága, elkészült ugyanis a Magasház hasznosításáról szóló projekt. Az elképzelések szerint az évek óta üresen álló fantomházat lebontanák, helyére pedig két épületet is felhúznának, melyekbe a regionális közigazgatási szervek, valamint a városi cégek költöznének.Az ellenzék szerint több aggály is felmerül a beruházással kapcsolatban.

Az önkormányzat csütörtöki közgyűlésén egyik pillanatról a másikra megfogyatkozott a képviselők létszáma, a politikusok jelentős része ugyanis a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság ülésén tartózkodott, ahol a Magasház hasznosításával kapcsolatos projektről szólt a diskurzus.

Biztonsági tartalék, átütemezett hitelek

A csütörtöki városi közgyűlésen a testület elfogadta a hitelállomány egy része átütemezését, valamint felhatalmazta dr. Páva Zsoltot, hogy bankokkal tárgyaljon egy ötmilliárd forintos tartalékkeret létrehozásáról. Az alapból fizetnék, ha a közműcégek elfoglalása miatt a bíróság pénzbüntetésre ítélné a várost. Emellett a tanácskozáson többek közt a természetvédelmi körzetek kijelölésére, az új uránvárosi köztéri alkotásra és a Melinda Parkba tervezett Zöld Iroda létrehozására is rábólintottak.

A város legújabb elképzelései szerint a fantomházat teljes egészében elbontanák, hogy ott regionális kormányzati, igazgatási központot hozzanak létre - az előterjesztés szerint „belátható időn belül". (Egy előterjesztés szerint a jogerős bontási engedély kézhezvételétől számított 300 napon belül eltüntetnék az épületet, majd két év alatt felhúznák az újakat.) 

A területen két új komplexumot emelnének, melyekbe az önkormányzati hivatalok, a baranyai kormányhivatal és a városi cégek költöznének.

A tervek szerint Öresund Holding (amely cég az önkormányzat mellett 48 százalékban tulajdonosa a ház melletti mélygarázst építő Szigeti Garázs Kft.-nek) megvásárolná a Magasházat a spanyol tulajdonostól, hogy elbontható legyen.

Az elképzelésekről szóló előterjesztés szerint az önkormányzat az építésre egy projektcéget hozna létre, mely a „beruházás befejezésekor száz százalékban önkormányzati tulajdonba kerül". A város harminc évig bérelné az ingatlanokat - saját cégétől.

A Pécsi Közigazgatási Szolgáltató Központnak keresztelt komplexum összesen 21 ezer négyzetméter nagyságú lenne.

Ahogy az várható volt, heves vita alakult ki a közgyűlésen az előterjesztés tárgyalásakor.

Dr. Páva Zsolt a tervezetről elmondta: a komplexum elsősorban önkormányzati funkciókat kap majd, de az állam- és közigazgatási szervek is oda költöznek - a NAV azonban várhatóan nem fér be. A polgármester szerint a beruházással egyszerűbbé válik az ügyintézés, a hivatalok kiköltözése miatt üresen maradó ingatlanokat pedig értékesíteni lehet.

Az LMP nem támogatta az elképzelést. A párt képviselője, Keresztes László Lóránt arra volt kíváncsi, hogyan tudja csökkenteni adósságállományát a város, ha harminc évig bérleti díjat fizet. A politikus aggályosnak nevezte azt is, hogy a tanulmány nem tartalmazza, mennyibe kerül a beruházás.

Hosszan ostorozta a tervezetet a szocialista dr. Tóth Bertalan, aki szerint a befektető ugyan sokat nyer az ügyleten, a város viszont veszít. A képviselő kifogásolta, hogy a területen egy 4000 négyzetméteres szolgáltatóház is épül különböző üzletekkel, az ingatlan azonban a befektető tulajdonában marad - így annak bevétele is hozzá vándorol.

Tóth szerint alapvető számítási hiba található a tanulmányban, amely miatt az egész számítás borul - emiatt a kormány és a város kötelezettségvállalási aránya megfordul.

Csizi Péter erre reagálva kifejtette: még nincs pontos információ arról, mekkora területű lesz az ingatlan, így még korai a négyzetméterekkel foglalkozni.

A Jobbik a város nehéz anyagi helyzete miatt nem támogatta a tervezetet, de az ÖPE is bizonytalan abban, ez a konstrukció tekinthető-e a legjobb megoldásnak. Abban Tóth Bertalan és Kővári János (ÖPE) egyet értett, hogy beruházáshoz állami garanciavállalás szükséges.

Erre reagálva Páva Zsolt elmondta: Navracsics Tibor szerint a helyszín alkalmas a központ kialakítására. A közigazgatási és igazságügyi miniszter azt ígérte, a kormányzat támogatja a beruházást.

A vita végén a közgyűlés megszavazta az előterjesztést.

 

Képünkön a Magasház látható.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva