Konferencia magyar őseinkről

2010. szeptember 09. csütörtök 18:59

Konferencia magyar őseinkről
Második alkalommal rendezik meg a Magyar Őstörténeti Konferenciát Pécsett, melyen neves tudósok, kutatók előadásait hallhatja a közönség szeptember 10–12. között az Ifjúsági Házban. A rendezvény különlegessége, hogy idén tizenöt éves a Fejezetek a magyarság őstörténetéből című történelmi előadássorozat.

A II. Magyar Őstörténeti Konferenciát Orcsik Ferenc, a Pécsi Ifjúsági Központ igazgatója nyitja meg szeptember 10-én, 16.20-kor az Ifjúsági Házban. A megnyitót követően első előadóként dr. Radó Bálint történész, a PTE középkori történelem tanszékének adjunktusa tart fél órás előadást a magyar Szentkorona-eszméről. Nyelvészeti témát mutat be dr. Czeglédi Katalin nyelvész a ló és lószerszám nevekhez kapcsolódóan. Pénteken 17.50-től hallható a Pécs Város Díszpolgárának nemrég kitüntetett Dr. Andrásfalvy Bertalan néprajztudós professzor (képünkön) előadása a magyar megosztottság kérdéséről. Az estét kerekasztal-beszélgetés zárja a meghívott előadók részvételével.

A konferencia hétvégi előadásain keresztül is a tudományos alapokon álló magyar őstörténetet feldolgozó kutatások eredményeit ismerhetik meg az érdeklődők, olyan országosan elismert szakemberek, mint többek között dr. Erdélyi István budapesti régész, történész, Csajághy György néprajzkutató, történész, dr. Hoppál Mihály budapesti néprajzkutató és dr. Sipos János népzenekutató részvételével.

Az előadások között szerepel a magyarság eredetének és származástudatának témaköre, az „őstörténeti káosz” kérdése, lesz szó a magyar ősvallás nyomainak kutatásáról a népzene tükrében és a török népekkel való találkozás történelmi lenyomatairól. A nyelvészet, a történelem és a zene egymásba kapcsolódó, egymást segítő kutatási eredményei szélesebb képet adhatnak a magyarság őstörténetéről.

Helyszín: Ifjúsági Ház
Időpont: szeptember 10–12. (péntek-vasárnap)
Ingyenes program.

T. T. – Fotó: Kováts Judit