Konferencia a népi építészet jelenéről

2010. február 10. szerda 11:26

"A soknemzetiségű Dél-Dunántúl népi építészete" címmel tizenhat szakmai előadóval tanácskozást szerveznek a Pécsi Lenau Házban 2010. február 11-én a Dél-Dunántúl népi építészetéről. A konferencia a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat hivatalos rendezvénye.

Baranya, Tolna és Somogy megye területén a magyar mellett számos nemzetiség él évszázadok óta, így például németek, horvátok, szerbek... A Lenau Házban szervezett konferencia a régió hagyományos népi építészetét vizsgáló tudományos kutatások, felmérések és az építészeti értékvédelem tevékenységének megismertetésére vállalkozott.

Dobosyné Antal Anna népi építészeti kutató - a konferencia egyik szervezője - szerint a népi építészet meg nem újuló kulturális erőforrás, mert a társadalmi-gazdasági változások miatt, a falvakban bekövetkezett radikális életmódváltás után ilyen alkotások többé nem születnek. Alapprobléma, hogy a vidéki táj hajdani építészeti kultúráját, tágabb értelemben a hagyományos vidéki-mezőgazdasági életmód értékeit már csak a különféle védelem alatt álló épületek, kivételes esetekben épületegyüttesek, településrészek őrzik.

Ezek a népi építészeti emlékek különleges módon jelenítik meg alkotóik kreativitását és azokat a kollektív tapasztalat finomította válaszokat, melyeket a természeti és társadalmi környezet kihívásaira adtak. Ezért nemcsak fizikai valóságukban, hanem az általuk közvetített, mai napig szóló tanulságok tekintetében is kiemelkedő értéket képviselnek a népi épített örökség elemei.

A fennmaradt és fenntartott építészeti emlékek kiemelkedő szerepet játszanak a nemzeti, illetve a kisebbségi önazonosság-tudat életben tartásában. Egyedi kulturális hagyatékként tanúskodnak a kulturális-civilizációs fejlődésről, s megadják azt az egyébként már visszafordíthatatlanul elvesztett lehetőséget, hogy ki-ki megismerje a saját múltját.
 
A falvak épített örökségének megóvása jelenleg az egyes épületek, épületegyüttesek helyreállításával történik, illetve a már menthetetlen emlékek dokumentálásával. A Lenau Házban rendezett tanácskozás célja a soknemzetiségű Dél-Dunántúl területén a népi építészeti emlékek megóvásán, átörökítésén dolgozó szakemberek munkáinak, eredményeinek megismerése, tapasztalatainak cseréje.

A rendezvény a „Fachwerk házak a Dél-Dunántúlon" című időszaki kiállításhoz kapcsolódik, amelyik régió a német népi építészeti emlékeit mutatja be Dobosyné Antal Anna kutasai alapján. A konferencia nyitott a laikus érdeklődők számára is, a részvétel ingyenes.

Forrás: Pécs2010 Sajtóiroda