Kitüntetéseket és díjakat vehettek át pécsiek a hazai németek gálaestjén Budapesten

2015. január 11. vasárnap 19:49

Kitüntetéseket és díjakat vehettek át pécsiek a hazai németek gálaestjén Budapesten

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata tizenkilencedik alkalommal rendezte meg gálaestjét a német önkormányzatok napja alkalmából. A Budapesten rendezett eseményen több pécsi is rangos díjat vehetett át.

A Magyarországon élő kisebbségek nemzetünk erejét gyarapítják, a németség munkája pedig mind az ország falvain és városain, mind az elért eredményekben megmutatkozik - mondta Áder János államfő vásárnap Budapesten.

Képünkön: Gerhard Seewann, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára (balról) átveszi a Magyarországi Németségért Arany Dísztű kitüntetést Heinek Ottótól, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnökétől.

A köztársasági elnök a magyarországi német önkormányzatok napja alkalmából rendezett gálaműsoron elmondott beszédében kijelentette: "Magyarország ezeréves történelme során számtalanszor bebizonyosodott, hogy a nemzetiségi kisebbségek tagjaiban olyan magyar hazafiakat tisztelhetünk, akik közös értékeinket, kultúránkat, nyelvünket, sokszínűségében is egységes nemzetünk erejét gyarapítják".

Stangl Márta, Gerhard Seewann és Schneider Corinna díjai

A Budapesti Kongresszusi Központban adták át a magyarországi németség legmagasabb kitüntetését, a Magyarországi Németségért Arany Dísztű kitüntetést három, a német nemzetiségért kiemelkedően sokat tett személyiségnek, köztük Stangl Mártának, a Magyar Televízió nemzetiségi tévéműsorának, az „Unser Bildschirm" szerkesztőjének és Gerhard Seewann-nak, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanárának. Tizenkettedik alkalommal került sor a Valeria Koch Díj átadására, melyet magyarországi német középiskolások kapnak meg kiemelkedő iskolai teljesítményük és nemzetiségi területen végzett munkájuk alapján. A díjat a gálán a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont végzős diákja, Schneider Corinna is megkapta, két másik gimnazista mellett. A gálaműsorban felléphetett a Villányi Gyermektánccsoport, a Véméndi Ifjúsági Fúvószenekar és a pécsi Leőwey Gimnázium tánccsoportja is.
Az évszázadok óta a legnagyobb nemzetiségek közé tartozó németek alkotóerejének és szorgalmának eredménye falvainkon, városainkon, de kiemelkedő szellemi és sporteredményeinkben is megmutatkozik - fűzte hozzá az államfő.

Áder János Szent Istvánnak fiához, Imre herceghez írt intelmeit idézve kijelentette: az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő. Mint fogalmazott, az ide érkező nemzetiségek tagjai hűséggel és odaadással viszonozták gyámolításukat.

A németség magyar hazafiként harcolt a polgárosodásért vívott szabadságküzdelmekben - folytatta -, és rájuk mindig számíthatott Magyarország az országépítésben, de az ország XXI. századi polgárosodásának előmozdításában is.

Hozzájuk azonban a XX. században "bűnösen hűtlennek bizonyult hazájuk politikai vezetése" - idézte fel az államfő a II. világháborút követő kitelepítéseket. A kollektív bűnösség vádjáról szólva gy fogalmazott: az nem a hazai németség szégyene, hanem a politikai vezetőké, akik ezzel újabb fájdalmas sebet ütöttek saját nemzetükön.

Mindezek miatt Áder János szerint olyan országot kell létrehozni, amelyben megkérdőjelezhetetlen érték az emberi és polgári jogok érvényesülése. Emlékeztetett: a huszonöt évvel ezelőtti szabadságküzdelmekkel mind a német, mind az európai újraegyesítést elősegítette Magyarország.

Felidézte azt is: az Országgyűlés három éve január 19-ét a hazai németek kitelepítésének emléknapjává nyilvánította.

Felső képünkön: A Koch Valéria-díjjal kitüntetett Schneider Corinna a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont tanulója a magyarországi német önkormányzatok napja alkalmából rendezett gálaműsoron a Budapest Kongresszusi Központban 2015. január 11-én.

 

MTI - Fotó: Soós Lajos