Így játszanák ki az ügyeskedők az új „szocpol" szabályait: jut is, marad is?

2015. július 23. csütörtök 11:44

Így játszanák ki az ügyeskedők az új „szocpol

Az eddigieknél többen vehetik igénybe, s több pénzt kaphatnak a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) révén. Az új vagy használt lakás vásárlására, illetve a meglévő bővítésére fordítható, akár több millió forintot jelentő állami támogatást az ügyeskedők is megpróbálják kihasználni. Pécsett és a megyében is bevetnék például azt a trükköt, amellyel az eladó és a vevő is jól jár. 

Hatalmas az érdeklődés a július elsejétől igényelhető CSOK iránt, a pénzintézetekben már több tízezren tájékozódtak az igénylés feltételeiről. A roham érthető, mivel  a korábbit felváltó új "szocpolt" jóval többen vehetik igénybe, s nagyobb, több milliós összeg is járhat a jogosultaknak. 

Viszont máris feltűntek az ügyeskedők is, akik a CSOK révén további haszonra is szert tennének.

- Még életbe sem lépett a rendelet, amikor már megjelentek nálam olyan ügyfelek, akik trükközni szerettek volna - mondta a Pécsi Újság.hu érdeklődésére Hidegné dr. Csernik Aranka. Az ismert pécsi ügyvéd a módszerük lényegét is ismertette. - Több Pécshez közeli településen lényegében eladhatatlanok az ingatlanok. A tulajdonosaik évek óta hirdetik azokat, jóval értékükön alul is, teszem azt, másfél millió forintért. Ezt a helyzetet próbálják meg kihasználni az ügyeskedők. Felkínálják nekik az általuk kért összeget, de azzal a megkötéssel, hogy például hárommillió forintot írjanak a szerződésbe, mivel ekkora támogatás jár nekik. A különbözetet aztán visszakérik. Így az államot kivéve mindenki jól jár, az eladó megkapja a pénzét, a vevőnek lesz egy olcsón vett háza, és még készpénze is marad.

Kinek, mennyi jár?

A CSOK meglévő lakás bővítésére, valamit új és használt lakás vásárlására is felhasználható. Pécs esetében huszonnyolcmillió forint a vásárlás felső határa, amennyiben igénybe kívánják venni a vevők a támogatást.
A rendelet a támogatás nagyságát az építési költséghez, a vételárhoz, valamint a lakás energetikai besorolásához köti, és ezt finomítja tovább a családban lévő (vagy vállalt) gyermekek számával, valamint a lakás nagyságával.
Az épített, illetve vásárolt új lakásnál a nettó - áfa és telekár nélküli - vételár nem lehet több négyzetméterenként 300 ezer forintnál, ha pedig alacsony energiafogyasztású a lakás, akkor 350 ezer forint a limit.
Használt lakás vásárlásakor a vételár maximuma szintén csak 350 ezer forint lehet négyzetméterenként, de a lakásnak legalább komfortosnak kell lennie. Bővítésnél is a fajlagos költség 350 ezer forint lehet legfeljebb négyzetméterenként, és itt is feltétel, hogy a bővítéssel legalább komfortossá váljon a lakás.
Egy gyermek esetén például az 55 négyzetméternél nagyobb lakásra a CSOK 600 ezer forint. Két gyermek esetén a 65-85 négyzetméteres lakásra 1 millió forint jár. Három gyermeknél és egy 75-90 négyzetméter közötti lakásnál a támogatás 1,5 millió forint. Négy vagy több gyermekkel költözőknél egy 100 négyzetméternél nagyobb lakásra már 2,5 millió forint támogatás jár.
Mindez a "B" energiaosztályú lakásokra igaz.

S persze jól járnak az ügyvédek is, tehetnénk hozzá, mivel a szerződéskötéssel ők is keresnek, csakhogy:
- Természetesen nem vállaltam az ilyen ügyletekben való közreműködést, mivel egyértelmű, hogy csalásról van szó, s nyilvánvalóan kollégáim sem segédkeznek bűncselekmények elkövetésében  - szögezte le Hidegné dr. Csernik Aranka.

Hozzátette azt is, más módszerekkel is próbálkoznak. A CSOK igénylésekor vásárlás esetén kizáró körülmény, ha a házaspár valamelyikének már van ingatlana. Ezt úgy hidalnák át „okosban", hogy a házat vagy lakást papíron átíratnák például egy barátjuk nevére, akitől aztán később a gyermekük megvásárolja azt, persze a CSOK révén járó pénzből. Ez persze szintén törvénytelen, s ebben sem működhetnek közre ügyvédek dr. Csernik Aranka szerint.

Kérdésünkre, hogy miképp lehetne megálljt parancsolni az ügyeskedők mindegyikének, dr. Csernik Aranka úgy fogalmazott, meg kellene teremteni a nyomon követés törvényi feltételeit, jelesül azt, hogy a támogatásból vásárolt lakások esetében az eladókhoz került pénz további útját is követhessék a hatóságok: így fény derülhetne az olyan esetekre például, ha a bankók egy része végül visszavándorol a vevők zsebébe. Úgy véli, a földhivataloknak is lehetne ellenőrző szerepük, mivel ott észlelik, ha a tulajdonosváltást követően rövid időn belül ismét gazdát cserél egy-egy ingatlan.

M. B. - Fotó: Dittrich Éva