Horváth Zsolt szerint anyagilag is sikeresek a Filharmonikusok

2011. június 05. vasárnap 11:48

Horváth Zsolt szerint anyagilag is sikeresek a Filharmonikusok

Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója szerint félezer új bérletvásárlóval növekedett a koncertjeikre látogatók száma. Az április végén megrendezett Tavaszi Bál pedig annyira sikeresnek bizonyult, mondta, cáfolva az ezzel ellentétes pécsi pletykákat, hogy 2012-ben is megrendezik.

- Az elmúlt időszakban miként alakult a zenekar helyzete?
- A Pannon Filharmonikusok a Kodály Központ rezidens zenekara. E státusszal együtt járó kötelezettségünk 42 nagyzenekari hangverseny rendezése, melyet kiegészítenek a konferencia termekben megrendezett kamara és gyerek programjaink. Az évi 42 nagyzenekari hangverseny gyakorlatilag 42 db zenekari premiert, 42 db önálló műsort jelent, melynek zeneszakmai teljesítése a Pannon Filharmonikusok művészeinek és menedzsmentjének rendkívül magas színvonalú munkája, személyi állományuk és munkaidejük 100%-os kapacitás kihasználtsága mellett lehetséges.

- Mekkora a koncertek látogatottsága?
- Zenekarunk rendkívül érdekelt a jegy és egyéb saját bevételeinek optimalizálásában, hiszen az elmúlt évtizedben folyamatosan csökkent az állami, fenntartói szerepvállalás. Sőt: a tavaly életbe lépett előadó-művészeti törvény egyrészt 22 ezer fizető nézőszámhoz köti az I. kategóriás szimfonikus zenekari regisztrációt, másrészt az adóhatóság által hitelesített fizető nézőszám érdemi prioritás az állami támogatás mértékének megállapításában. A 2010. decemberi nyitás óta megrendezett 21 hangversenyünk jegyeit a jegymester online rendszerén értékesítettük: legtöbb koncertünk jegyei napok alatt elfogytak, a legkisebb érdeklődés mellett megtartott, Kristof Pendereczki által vezényelt hangversenyünk 570 fős érdeklődés mellett valósult meg. A koncert - nem mellesleg - mind Pécsett, mind a MűPa-ban óriási szakmai és közönségsikert aratott. Átlagban 80% feletti a PFZ koncertjeire a jegyvásárlás, illetve közel 500 új bérletvásárló csatlakozott a törzsközönséghez. A tiszteletjegyek volumene a befogadó képesség maximum 5 százaléka, kiadásának a rendjét rendkívül szigorú szabályzat rögzíti.

- Milyen módon lennének növelhetők a zenekar egyéb bevételi forrásai?
- Tekintettel a magas értékesítési volumenre, valamint a zenebarátok vásárló erejére a PFZ jegybevételei közel maximalizáltak, a saját bevételeink e vonatkozásban érdemben nem növelhetőek. Közszolgáltatást teljesítő művészeti intézményként meg kell találnunk az egészséges határt a bevétel-orientáltság és a művészeti értékek minden polgár számára biztosított hozzáférése közt. E kiemelt felelősségünk okán nagyon sok jegyárral, programmal, kedvezménnyel dolgozunk annak érdekében, hogy a komolyzene élvezete mindenki számára elérhető legyen.

- Nyilvános-e az az összeg, hogy a zenekar, mint bérlő, mennyit fizet az üzemeltető számára?
- A tárgyalások jelenleg is folynak, melynek végeredményét érdemben befolyásolja a Kodály Központ állami támogatása. Egy azonban biztos: a zenekar korábban használt infrastruktúrája és az új hangversenyterem üzemeltetési költsége közti különbséget az együttes saját bevételből nem tudja előállítani. Ez a tény teszi - többek közt - szükségessé a központi költségvetés szerepvállalását.

- A gazdasági válság miatt egyre kevesebb bált tartanak a farsangi szezonban. Hogy sikerült az április végén, a XIX. század jegyében megrendezett Tavaszi Báljuk?
- Jó hangulatban telt, megmutatva, hogy igény van hasonló exkluzív eseményekre. Kiemelt figyelmet fordítottunk az előkészületi munkákra, a művészeti programra, melyet a jelen lévők örömmel fogadtak. A bál támogatóinak köszönhetően a rendezvény pozitív pénzügyi mérleggel zárt, így 2012. április 28-án megrendezzük ismételten az eseményt.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva