Három évtizede csaknem eltűntek, mára visszafoglalták Baranyát a rétisasok

2019. június 01. szombat 09:31

Három évtizede csaknem eltűntek, mára visszafoglalták Baranyát a rétisasok

1987-ben már csak négy pár rétisas fészkelt a megyében, mára több mint tízszer ennyien vannak, derült ki a madártani egyesület baranyai csoportja felmérése nyomán.

 

Amint írták, a téli fészektérképezések során a rétisasok 10 új fészkét találták meg, viszont a régiek közül 11 megsemmisült. A váltófészkekkel együtt jelenleg 72 fészek szerepel a nyilvántartásukban.


A fészkelő párok száma kettővel nőtt a tavalyihoz képest, így már 48 pár költését kísérhető figyelemmel.


A Rétisasvédelmi Programot 1987-ben indította el a Magyar Madártani Egyesület, akkor 15-20 párra becsültéka kipusztulás szélére sodródott hazai állományt.

Elterjedésük csak a három dél-dunántúli megyére korlátozódott. Baranyában mindössze 4 pár költését feltételezték.

A védelmi erőfeszítéseknek köszönhetően az állomány kezdetben lassú, majd egyre intenzívebbé váló fejlődésnek indult. Napjainkra a rétisas Magyarországon általánosan elterjedt madárfajjá vált, gyakorlatilag bárhol találkozhatunk vele.

A költő párok száma már közelíti a 400-at, ami jelentős sikere a hazai természetvédelemnek. Talán az sem véletlen, hogy a faj Ausztriában és
Szlovákiában is újra megtelepedett.

Az eredmény egyrészt annak köszönhető, hogy a program során lényegesen bővültek a sasokkal kapcsolatos ismereteink, amit jól tudtunk hasznosítani a gyakorlati védelmi
munkánkban. Másrészt sikerült az erdőgazdálkodók többségével elfogadtatni a faj megóvása érdekében szükséges természetvédelmi korlátozásokat, ezért a fészkelőhelyek hosszú távú megőrzését biztosítani lehetett.

Ezen még az sem változtatott lényegesen, hogy a magánerdők tulajdonosainak nyomására az új erdőtörvényben a döntéshozók szűkíteni igyekeztek a
természetvédelem lehetőségeit.


Az idén a megyében fészket foglaló sasok közül ténylegesen 43 pár költött, míg 5 pár
esetében nem történt tojásrakás.

A költések közül 27 bizonyult sikeresnek. A szülőmadarak 14 esetben 1 fiókát, 13 esetben 2 fiókát neveltek fel. Összesen 40 fióka repült ki a baranyai fészkekből, ami a második legjobb költési eredménynek számít, és alig marad el a 2016. évi rekordtól (41 kirepülő fióka).

Forrás: MME