Háborús relikviákat mutatnak be a Csontváry-múzeumban
2014. december 03. szerda 18:43
Emlékek és tárgyak - Ami a Nagy Háborúból ránk maradt címmel első világháborús relikviákból, fotókból, feljegyzésekből, a katonák személyes tárgyaiból nyílt kiállítás a baranyai megyeszékhelyen szerdán.
A pécsi Csontváry Múzeum földszintjén létrehozott, a világháború kitörésének centenáriuma alkalmából rendezett tárlat "a nagy háború" pécsi, baranyai vonatkozásait dolgozza fel az egykori honvédek emléktárgyainak, családi történeteinek felhasználásával.
A szervező Első Világháborús Emlékbizottság tavasszal fordult felhívással a helyiekhez, hogy biztosítsanak minél több személyes tárgyat, relikviát, dokumentumot, fényképet a kiállítás létrejöttéhez. Az akciót nagy érdeklődés kísérte, augusztus végéig több száz szöveges dokumentum, képes levelezőlap és egyéb, az első világháborúhoz kapcsolódó relikvia érkezett be a gyűjtést koordináló irodába.
A helyszínen legalább májusig megtekinthető százéves emlékek között megtalálható többek között katonaláda, dögcédula, kozák csajka, dísztőr, szurony, öngyújtó, katonai térkép vagy éppen hadifogságban faragott kanál is. A szerdán bemutatott anyagok részben családi ereklyék, részben pedig gyűjtőktől származnak.
Mint azt Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere a megnyitón elmondta, a tárlat megkönnyíti az első világháborúra való emlékezést, megfoghatóvá teszi a borzalmakat, az emberi sorsokat. Kitért arra, hogy a világégés egyik központi helyszíne volt a baranyai megyeszékhely, hiszen amellett, hogy pécsiek ezrei harcoltak a frontokon, a városból indult a harcokba három fontos hazai katonai egység is.
Márta István, az Első Világháborús Emlékbizottság elnöke kiemelte, hogy az egyéni történetek megjelenítése a tárlat összeállításánál fontos szempont volt, minden kiállított tárgy mesél az egyes katonák sorsáról, a feljegyzések segítségével pedig a látogató is részesévé válhat az átélt eseményeknek.
A tárlat tematikus szekciókban járja körül a háborút: egy templombelsőre emlékeztető teremben az itthon maradottak krónikája hallható, amelyet az egyházmegye papjai jegyeztek le. Ugyanitt kapott helyet a hadi orvoslással, ápolással illetve a vöröskeresztes tevékenységgel kapcsolatos rész is.
A következő teremben egy kocsmajelenetből indulva követhetjük a bevonulás pillanatait, aztán máris átlépünk a pécsi Hadapród Iskolába. A tárlat központi része a három pécsi sorozású ezredet követi nyomon, személyes tárgyak és fényképek alapján. A háború dicsőségéről érdemérmek, míg pusztításáról korabeli újságokból kiemelt fotók mesélnek.
A tárlat egyik legérdekesebb szekciója a hadifogság krónikája. Itt is a gyűjtött tárgyi és írásos emlékek segítenek a téma megismertetésében. Naplókon, faragott tárgyakon és fényképeken, levelezőlapokon keresztül nyerhetünk bepillantást a hadifoglyok életébe, személyes történeteibe.
Pécsen a kiállítás előtt megemlékezést is tartottak a Széchenyi téri első világháborús emléktábláknál, amelyeknél koszorút helyeztek el civil szervezetek, intézmények. Szintén a Csontváry Múzeumban nyílik csütörtökön egy másik hadtörténeti kiállítás, amely a 20. századi magyar tüzérséget mutatja be a Hadtörténeti Intézet és Múzeum szervezésében.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hideg éj után felhős napunk lesz...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Tragédia Baranyában: tóba fulladt egy nő
- Meghosszabbították a nevezést a...
- Tavaly négyszáz sérüléses balesetet...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Ragadozók tízezreit telepítették a...
- Nepomuki Szent János ünnepére készül...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Nyoma veszett egy 16 éves lánynak...