Ha nem lesz egységes nemzet, nem lesz jövendő: ilyen volt a pécsi, március 15-ei megemlékezés

2018. március 15. csütörtök 13:13

Frissítve: 2018. március 15. csütörtök 18:32

Ha nem lesz egységes nemzet, nem lesz jövendő: ilyen volt a pécsi, március 15-ei megemlékezés

KÉPGALÉRIA! Népes közönséget vonzott az 1848-49-es szabadságharc 170. emlékévére rendezett megemlékezés a Széchenyi téren. Hoppál Péter, kultúráért felelős államtitkár ünnepi beszédében többek között azt hangsúlyozta, nemzeti hőseink akkor, 1848. március 15-én tudták, hogy ha nem lesz egységes nemzet, nem lehet jövő.

A műsort Balásy Szabolcs vezetésével a pécsi iskolák gyermekkórusaiból összeállt együttes nyitotta meg, elénekelték a Himnuszt, ezután Takaró Kristóf Dsida Jenő Psalmus Hungaricus című művét szavalta el.

Mészáros János Elek előadásában a Bánk bán a Hazám, hazám című áriája után Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, fideszes országgyűlési képviselő beszédével folytatódott a megemlékezés.

 


 

- Gondoljuk meg, mit hozott az elmúlt százhetven év, száz évvel ezelőtt az első nagy világégés minden településünket érintette. A hősök a fronton sok-sok családból áldozatot hoztak a hazáért. Jövő akkor lesz gyermekeinknek és az unokáinknak, ha mi is felismerjük a történelmi pillanatokat, hogyha bátrak vagyunk cselekedni, hogyha a '48-as hősök emlékét nem tekintjük hiábavalónak - fogalmazott Hoppál Péter.

Az államtitkár elmondta: nemzeti hőseink akkor, 1848. március 15-én tudták, hogy ha nem lesz egységes nemzet, nem lehet jövő, lehet bármilyen szép hagyomány, lehet bármilyen erős örökség, de nem lehet jövendő.

Hozzátette: ma, akik identitásunkat nagy részben a reformkor és a '48-as hősök eszményei nyomán határozzuk meg, ma, akik elmondhatjuk, hogy nem csak büszkék vagyunk erre a tettre, hanem látjuk benne a történelmi pillanatot, nekünk is felelősségünk van a jövő iránt.

Déltől a Kossuth téren folytatódott a megemlékezés, az Élő Forrás Hagyományőrző Együttes szórakoztatta táncával, zenéjével és énekével a közönséget, majd ezután jött Kossuth Lajos szobrának megkoszorúzása. A délután folyamán a gyermekek és a felnőttek egyaránt kipróbálhatják a kiállított sátrakban a népi játékokat és kézműves foglalkozáson vehetnek részt, s a kicsik pónilovaglásra is mehetnek. 

Délután öt órakor a Kossuth téren gyülekező tömeg lovas felvonulókkal ment át a 48-as térre, ahol koszorúzással fejeződött be az ünnepség.

Dittrich Zsófia - Fotó: Dittrich Éva