Gráf is érintett lehet a baranyai GMO-botrányban

2011. szeptember 08. csütörtök 18:32

Gráf is érintett lehet a baranyai GMO-botrányban

Független francia akkreditált laboratóriumban kiállított tanúsítvány igazolta, hogy a Sziget-Chem Kft. Romániából importált kukorica-vetőmagjai nem tartalmaztak genetikailag módosított szervezeteket (GMO) - nyilatkozta az agromonitor.hu-nak Gráf József volt szocialista agrárminiszter, aki kinevezése előtt és minisztersége után tagja volt az idén felszámolás sorsára jutott szigetvári cég felügyelőbizottságának (fb).

A Magyar Nemzet szerint Gráf József is érintett lehet a tavasszal kirobbant GMO-botrányban fb-tagsága okán. A Sziget-Chem Kft. felszámolásához nem a GMO-ügy vezetett, hanem az, hogy a bajai székhelyű, mára szintén felszámolt Chemical Marketing Kft. 1,5 milliárd forintos behajthatatlan tartozást halmozott fel a szigetvári társasággal szemben.

Akkreditált francia laboratóriumi eredmények tanúsították, hogy a Romániából behozott Monsanto kukorica-vetőmagok nem voltak GMO-szennyezettek - jelentette ki Gráf József. Más kérdés, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) saját vizsgálataival később GMO-tartalmat mutatott ki, de az MgSzH ellenőrzési eredményeit a Monsanto magyar leányvállalata a mai napig megkérdőjelezi és cáfolja. A Sziget-Chemnek - tette hozzá Gráf József - sem oka, sem lehetősége nem volt arra, hogy a független uniós laborvizsgálatokat kétségbe vonja, illetve azok helyett újabbakat készíttessen. A cég egyébként a behozott vetőmagokat nem az egész országban, hanem alapvetően Szigetvár környékén értékesítette, így az általa forgalmazott, GMO-snak talált tételekből 103 hektáron került vetőmag a földekbe - hangsúlyozta a volt agrárminiszter.
 
A Magyar Nemzet állításai szerint ugyanakkor Gráf József is érintett lehet a tavasszal kirobbant GMO-botrányban, mivel fb-tagja volt a GMO-s vetőmagokat értékesítő Sziget-Chemnek. A volt tárcavezető 2005-ös kinevezése előtt és a 2010-es kormányváltás után töltött be tisztséget a szigetvári társaság felügyelőbizottságában. E posztot - közölte érdeklődésünkre - azért vállalta, mert a Sziget-Chem környékbeli kisebb termelőket igyekezett integrálni (például vetőmaggal és növényvédő szerrel ellátni) kis haszon mellett. A cég felszámolásához nem a GMO-ügy vezetett, hanem egy olyan tranzakció, amelynek nyomán a vállalatnak összességében 1,5 milliárd forintos, behajthatatlan kinnlevősége keletkezett a szintén agrárintegrációval foglalkozó, mára felszámolt bajai Chemical Marketing Kft.-vel szemben.
 
Az eseményeket nem lehet úgy beállítani, hogy a GMO-botrányért a Sziget-Chem lenne a felelős, mivel több más cég is hozott be Romániából olyan kukorica-vetőmagot, amelyet az MgSzH később GMO-szennyezettnek minősített - közölte Gráf József. Hozzátette: a Szigetvár környéki kukoricatáblákat - a negatív francia laboreredmények ellenére - az MgSzH határozatainak megfelelően még a virágzás előtt megsemmisítették. A Sziget-Chem - a felszámolástól függetlenül - az érintett termelők kárát megtéríti, mivel e célokra a felszámoló a szükséges forrásokat elkülönítette - mondta a volt agrárminiszter.

Forrás: agrármonitor.hu