Ez nem kutyafüle: napi rendszerességgel támadnak meg nagy kutyák kisebbeket Pécsett

2015. október 28. szerda 11:37

Ez nem kutyafüle: napi rendszerességgel támadnak meg nagy kutyák kisebbeket Pécsett

Több kutyatulajdonos is azzal kereste fel szerkesztőségünket, hogy szinte már nem merik levinni az utcára kedvencüket, mivel rendszeresen támadás éri a kisebb testű kutyákat a szabadon engedett nagyobb négylábúak részéről. Előfordult, hogy az összetűzések során ebtartók is megsérültek.

Nincs béke a kutyatulajdonosok egy része közt Pécsett: szinte minden városrészből érkeztek a Pécsi Újság. hu-hoz arról szóló beszámolók, hogy rendszeresek a kisebb és nagyobb kutyák közötti összetűzések, s ezek miatt nem egyszer a tulajdonosok is vitákba keverednek egymással. 

- A Jókai Úti Iskola bejáratánál lévő betonos-füves területen minden este fél nyolc és fél kilenc között hat-nyolc, közepes- és nagytestű kutyát engednek szabadon - mesélte az egyik pórul járt állattartó. - Mi, kisebb testű kutyusok tulajdonosai az utcák túloldalán, a lehető legnagyobb távolságot tartva igyekszünk elkerülni őket, de sokszor nem elég ez sem.

- A napokban esett meg, hogy amikor kiléptünk a lépcsőházból a kutyámmal, észrevettem egy szabadon lévő kopót, akitől mindig távol kellett maradnunk, mert tapasztalataink szerint agresszív. Azonnal felkaptam a kutyámat, de már addigra ott is volt a másik kutya, belemart a karomon a kabátomba, a fejemig ugrálva acsarkodott, a gazdája pedig még közelünkbe sem ért. A lányom megpróbálta elrúgni, én elestem a kutyámmal, és azonnal a nyakára vetette magát a kopó. Egy korábbi kis sérülés miatt a kutyámon gallér volt, az mentette meg a talán halálos harapástól. Akkor ért oda hozzánk a gazdája, akinek minden addigi visszarendelő parancsa hasztalan volt. Azóta rettegünk. Merre menjünk, mit csináljunk, ha támadnak, lehet, hogy a mi torkunkat is célba veszi, ha a kutyánkkal végzett?

A pórul járt gazda hangsúlyozta, egyáltalán nem egyedi esetről van szó, s tudomásunk szerint is városszerte előfordulnak hasonló problémák. Az sem segít, ha az érintett gazdák megpróbálják egymás közt lerendezni a problémát.

Ha agresszív, kötelező a szájkosár

Az önkormányzat közleményében felhívták a pécsiek figyelmét arra, hogy az állatok tartása során általánosságban is ügyelni kell arra, hogy az ne veszélyeztethesse más állat, illetve az emberek biztonságát. Emlékeztették arra is az ebtartókat, hogy közterületen - kivéve a futtatásra kijelölt területet - eb csak pórázon, olyan személy által vezethető, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes. Ha pedig a kutya agresszív, kötelező a szájkosár használata.

- Minden kérésünk, figyelmeztetésünk ellenére sem hajlandóak megfogni, pórázra tenni őket, ezért más útvonalat kell keresnünk. Azonban nem vagyunk biztonságban akkor sem, mert sétálni és kerékpározni is viszik őket. Látjuk a reakciókat, látjuk, hogy néha megnézi a gazda, megy-e utána a kutya, de nincs ez mindig így. Vagy egy járókelő, vagy egy másik kutya elvonja a figyelmét és támad - mondta egy másik panaszos.

Azt, hogy valóban nincs minden rendben a kutyák tartásával és sétáltatásával, az önkormányzat is érzékelte. Néhány héttel ezelőtt közleményt adtak ki a postai kézbesítőket ért kutyatámadások kapcsán azt kérve a pécsiektől, hogy tartsák be az ebtartási szabályokat, egyúttal az ellenőrzések fokozását is kilátásba helyezték.


M. B. - Fotó - Kálmándy Ferenc