Emmausz-járással idézik húsvéthétfőn Jézus feltámadását a bólyi pincékben

2015. április 05. vasárnap 17:16

Emmausz-járással idézik húsvéthétfőn Jézus feltámadását a bólyi pincékben

Bólyban több mint száz esztendeje őrzik a német népszokást, a húsvéthétfői Emmausz-járást, de megyeszerte egyre több helyen, így a mohácsi szőlőhegyen is benépesülnek a pincék ezen a napon. 

2011-óta a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékén is szereplő bólyi Emmausz-járás több mint százéves, eredendően helyi, német népszokás. Az évszázados hagyomány mozzanatait követve a szőlősgazdák és a bólyi családok rokonaikkal és vendégeikkel kivonulnak a pincesorra, ahol nyitott pincék és programok várják őket.

Húsvéthétfőn idén a vigasság részeként többek között a Kántor-réten délben „Százévnyi Emmausz" címmel fotókiállítás nyílik, délután kézműves foglalkozásokat, játékos vetélkedőket tartanak gyerekeknek és felnőtteknek.
Fél háromtól húsvéti koncert kezdődik a kisvárosban a Bólyi Vegyeskar, a Bólyi Zeneiskola tanárai és növendékei fellépésével, a Marienbert- Hohl pincesoron három órától a Sátorhelyi Néptáncegyüttes mutatja be műsorát.

Az Emmausz-járás részeként természetesen a pincék is benépesülnek, ahol a szokottnál is kedvesebben fogadják az embereket, s még az idegeneket is behívják egy pohár borra.

Mindez nemcsak Bólyban és Szederkényben, ahol szintén régi hagyomány az esemény, hanem megyeszerte egyre több helyen van így: a Mohács környéki német falvak mellett többek között a mohácsi szőlőhegy is élettel telik meg ezen a napon.

Azzal, hogy a bólyiak és a környékbeliek a húsvéthétfői ebéd után a szőlőhegyre veszik útjukat, egy bibliai történetre emlékeznek. Jézus feltámadása másnapján, húsvéthétfőn a Jeruzsálemből Emmauszba vezető úton találkozott két tanítványával, akik nem ismerték fel benne mesterüket, hanem az ő kereszthalála utáni rejtélyes eltűnéséről számoltak be neki. Emmauszba érve rájuk esteledett, ezért tanítványai vacsorát és szállást ajánlottak fel Jézusnak, amit ő el is fogadott. Csak akkor ismerték fel őt, amikor megszegte kenyerüket, ám abban a pillanatban el is tűnt előlük. A tanítványok nyomban visszafordultak, hogy a megváltó feltámadásának bizonyosságáról hírt vigyenek Jeruzsálembe.

Képünkön: Bartolomeo Cavarozzi: Az emmauszi vacsora

M. B.