Egyre több a tetves gyerek Pécsett is, de az Ormánságban már tíz százalékuk fertőzött

2015. február 25. szerda 18:04

Egyre több a tetves gyerek Pécsett is, de az Ormánságban már tíz százalékuk fertőzött

Folyamatos problémát okoz - főleg a keleti városrészben lévő óvodákban, iskolákban - a fejtetvesség. Dr. Kassay Veronika megyei tisztifőorvos munkatársunknak úgy nyilatkozott, a pécsi általános iskolákban körülbelül a tanulók három százalékánál találnak élősködőt a fejbőrön. Sokan nem veszik elég komolyan a dolgot, pedig a tetű nem feltétlenül csak a rossz higiéniájú, elhanyagolt családokban fordul elő.

A lapunkhoz eljutott szülői panaszok szerint a város általános iskoláiban egyre több esetben regisztrálnak fejtetvességet. Érdeklődésünkre a tisztiorvosi szolgálatnál azt közölték, "a probléma valóban jelen van".

- Gyermekközösségekben a védőnők rendszeres időközönként ellenőrzik a fejtetvességet és szükség esetén a kezeléseket is elvégzik, amelyekben - indokolt esetben - a megyei kormányhivatal népegészségügyi intézete is közreműködik. A szűrővizsgálaton 2014-ben átesett gyermekek 2,7 százalékánál tapasztaltak fejtetvességet - tudtuk meg Dr. Kassay Veronikától.

Kérdésünkre hozzátette, a legtöbb ilyen esetet a keleti városrészben regisztrálták.

A tetvességi arány egyébként évek óta 2,5-3,3 százalék között mozog Pécsett, a probléma főleg az általános iskolai tanulókat érinti, hiszen itt három százalék, az óvodások esetében pedig 1,6 százalék.

Az Ormánságban tíz százalék az arány

Az ormánsági intézményekben lényegesen rosszabb a helyzet, mint Pécsett. A dél-baranyai részen a tisztiorvosi szolgálat adatai szerint a gyerekek tíz százaléka szenved a fejtetűtől. A vérrel táplálkozó élősködő allergiás reakciókat válthat ki a bőrön, ám betegségeket nem terjeszt.

- A tanév kezdetekor a zárt közösségekbe - akár egy gyerek révén is - bekerült tetvesség gyorsan továbbterjed. Vannak olyan családok, ahol nem veszik elég komolyan. Sok esetben fel sem használják az ingyenesen biztosított tetűirtószert, a serkék (peték) eltávolítását a hajszálakról nem végzik el, emiatt visszafertőződés történhet - fogalmazott.

Dr. Kassay Veronika leszögezte, téves hiedelem, hogy a tetvesség csak elhanyagolt, rossz higiéniájú családokban fordul elő. A szakember szerint amellett, hogy a gyerek tisztálkodására, fésülködésére nyilván nagy figyelmet kell fordítani, a haj rendszeres átvizsgálása is szükséges.

- A fejtetű elsősorban közvetlen érintkezés útján terjed. Leggyakrabban úgy, hogy játék közben a gyerekek feje egymáshoz ér, de a közösen használt tárgyakkal is átvihető. A családtagok között is könnyen cserélődhetnek a tetvek. A terjedési mechanizmus ismerete a célzott és hatékony védekezés elengedhetetlen feltétele - magyarázta.

Képünk illusztráció.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva