Egészségesebb lesz levegőt venni Pécsett: betiltották a kerti hulladék égetését

2019. június 04. kedd 14:03

Egészségesebb lesz levegőt venni Pécsett: betiltották a kerti hulladék égetését

A Szabadság utcai mérőállomás környékén az elmúlt kilenc év során 119 alkalommal lépte át az egészségügyi határértéket a szállópor koncentrációja. Az adatok és persze a mindennapi tapasztalatok is mutatják, hogy Pécsett sürgősen tenni kell a levegő minőségének javításáért. Ennek érdekében az önkormányzat betiltotta a kerti hulladék égetését.

 

A magas szállópor-koncentráció nagymértékben lakossági eredetű, hiszen elsősorban a fával vagy szénnel fűtő háztartások szennyezik a levegőt. Szintén súlyos problémát okoz, hogy sokak nem tudnak vagy akarnak szabadulni attól a szokástól, hogy a kertben keletkező hulladékot időről időre elégetik, füstfelhőbe borítva ezzel a környéket.

Ennek most már, ugyanis - akárcsak Debrecenben, Egerben és Tatabányán - a város közigazgatási területén belül tilos ez a tevékenység.

Ugyan a korábbi szabályozás is tartalmazta, hogy a kerti hulladékot elsősorban hasznosítani kell, ám áprilisban és novemberben lehetőség volt a nyílttéri égetésre. A pécsi önkormányzat rendeletmódosítása révén ezekben a hónapokban is tilos így megszabadulni az avartól, a falombtól vagy éppen a nyesedéktől.

Életeket követel

A levegőminőség javítása szó szerint életbevágóan fontos kérdés. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség felmérése szerint évente több mint 16 ezer ember hal meg Magyarországon a légszennyezettség következtében. Egy tanulmány szerint egy nagy halom avar 6 órás égetésével annyi szállópor keletkezik, mintha 250 autóbusz egész nap járná az utakat.

A tiltás nem azt jelenti, hogy a kertben keletkezett hulladék a háztulajdonosok „nyakán marad"  Pécsett ugyanis már működik az úgynevezett Zöldjárat. A szolgáltatás keretében a családi házas övezetekből rendszeresen elviszik a megfelelő módon kihelyezett zöldhulladékot. Azokon a területeken, ahol ez a lehetőség nem érhető el, komposztládákat kérhetnek a tulajdonosok, illetve a lomtalanítások során is lehetőség van a kerti hulladék elszállíttatására.

Mint arról lapunkban is beszámoltunk, a hulladékszállítást végző BIOKOM Nonprofit Kft. összesen harminc darab új járművel gyarapodott, így a Zöldjárat a mostaninál több helyre juthat el a közeljövőben.



Persze, a káros anyagok nemcsak a nyílttéri égetés, hanem a házak fűtése során is levegőbe kerülnek. Annak érdekében, hogy az ingatlanok kevésbé terheljék a környezetet, a rendeletben rögzítik, hogy a technológiát úgy kell megtervezni, kialakítani, illetve működtetni, hogy az a lehető legkisebb mértékű légszennyezéssel járjon.

 

Képünk illusztráció.

Palotás Péter