Döntött a közgyűlés: drágul a buszbérlet és a közétkeztetés is

2011. szeptember 22. csütörtök 09:21

Frissítve: 2011. szeptember 22. csütörtök 16:32

Döntött a közgyűlés: drágul a buszbérlet és a közétkeztetés is

Pénztárcánkat érintő ügyekben is döntés született a városi közgyűlés csütörtöki ülésén. A képviselők többsége igent mondott a pécsi buszbérletek és menetjegyek drasztikus áremelésére, de az utazás mellett a januártól az óvodai és az iskolai menza is drágább lesz. A tanácskozáson a hitelátütemezés ügye is terítékre került, és ha minden jól megy, hamarosan új sportcsarnokkal gazdagodik Pécs.

Október elsejétől jelentősen drágul a közösségi közlekedés Pécsett, miután a városi képviselő-testület ma megszavazta a jegyáremelésre vonatkozó előterjesztést. Mint arról lapunk elsőként beszámolt, a Pécsi Közlekedési (PK) Zrt. tervei szerint átlagosan 19,4 százalékkal kell majd többet fizetnünk a buszok használatáért.

A drágulásról szóló hosszas vita felvezetéseként Csizi Péter alpolgármester - aki Páva Zsolt szabadsága miatt Nagy Csabával felváltva vezette az ülést - arról beszélt, a közlekedési vállalat működése érdekében emelni kell a három éve változatlan tarifát.

Vízmű-ügy: "nincs alátámasztva a szakvélemény"

A pécsi önkormányzat szerint sem a módszert, sem a felhasznált adatokat tekintve nincs megfelelően alátámasztva az a szakvélemény, amely szerint a városnak 7,62 milliárd forint kártalanítást kellene fizetnie a Suez Environnementnek a Pécsi Vízmű Zrt.-vel kötött szerződés felbontása miatt - adta hírül az MTI.
Csabai Gergely, a város által a szakvélemény vizsgálatára felkért közgazdász, igazságügyi könyvszakértő csütörtökön Pécsett, a közgyűlés ideje alatt tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a Compass Lexecon könyvvizsgáló iroda a lehető legmagasabb összeg kimutatására törekedett.
Hozzátette, hogy a cég amerikai makrogazdasági adatokon alapuló számításokat végzett, nem vette figyelembe a Pécsi Vízmű cégspecifikus körülményeit, és egyebek mellett olyan követeléseket akar érvényesíteni, amelyeket dokumentumokkal nem támasztott alá.

A jobbikos Gyimesi Gábor szerint a drágulással ismét a szegényebb réteget sújtják, akiket amúgy is sok hátrány ér a magas infláció és a rossz gazdasági helyzet miatt.

Tóth Bertalan (MSZP) felidézte a városvezetés korábbi nyilatkozatait, melyek az áremelés ellen szóltak. Az ugyancsak szocialista Meixner András szerint érdemes lenne tárgyalásokat kezdeményezni különböző vállalkozásokkal a lehetséges együttműködésről. Hozzátette: a buszok útvonalát is újra kellene gondolni.

Az ÖPE színeiben helyet foglaló Kővári János azt szorgalmazta, dolgozzanak ki egy tervet arra, hogy a belvárost könnyebbel el lehessen érni közösségi közlekedéssel. 

Egyetértett az MSZP-s Schmuck Roland, valamint Kóbor József (LMP) abban, hogy a jegyárak nem ösztönzik arra az utazókat, hogy éves bérletet vásároljanak. Úgy vélik, az esztendőre szóló szelvény díját csökkenteni kell.

Az erről szóló módosító indítványról végül nem szavazott a képviselő-testület, a cégnél ugyanis még nem alakították ki a hosszabb időre szóló bérletek végleges díjszabását. Az áremelkedésről viszont voksoltak, a jelenlévők többsége támogatta az előterjesztést, így októbertől mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ha busszal szeretnénk utazni.

Azonban nem csak a közlekedés, hanem az iskolai és óvodai közétkezés is drágább lesz. Ennek okát a népjóléti bizottságot vezető Moór Eszter (Fidesz) a nyersanyagnorma emelkedésével indokolta. Mint elmondta, a tizenöt százalékos emelés miatt jobb minőségű étel kerülhet az asztalokra.

Komolyan aggódhatunk Tóth Bertalan egészségéért, - a képviselő szavaival élve - ugyanis a szíve szakad meg, hogy a gyerekek érdekében kell emelni a nyersanyag normáját, ezzel pedig a menza díját. A szocialista képviselő, valamint Gyimesi Gábor is azon morfondírozott, vajon miért vállalja be a népszerűtlen intézkedést a városvezetés. Amíg ezen törték a fejüket, a városházi többség megszavazta a januárban életbe lépő drágulást.

Jó hír viszont, hogy új sportcsarnokot kaphat a város, az épület teljes egészében külső források bevonásából épülne. A tervek szerint az ingatlan a Pécsi Sport Nonprofit (PSN) Zrt. tulajdonában lesz, a Rátgéber Kosárlabda Akadémia Alapítvány pedig bérli azt.

Átütemezi a város OTP Banktól felvett beruházási hitel tőkerészének visszafizetését. A pénzintézettel kötött megállapodás értelmében 2011 és 2013 között Pécs nem törleszti a kölcsönt, a tartozást 2013-2015-ös intervallumban fizeti majd vissza.

Nem meglepő, hogy az ellenzéki városatyák nem rajongtak az ötletért, szerintük a lépés hátrányosan érinti a várost.

Képünkön a Fidesz-KDNP frakciója látható. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva