Dohányfüst miatt riasztották a pécsi tűzoltókat
2015. március 20. péntek 14:26
Baranya megye illetékességi területén csak 2014-ben kilencven alkalommal riasztották tévesen a tűzoltókat. Március 18-án néhány órán belül három alkalommal is tévesnek bizonyult a bejelentés - közölte pénteken a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
A káreseteket több típusba sorolják, tűzeset, műszaki mentés, kiérkezés előtt felszámolt esemény, téves jelzés és szándékosan megtévesztő jelzés. Az utóbbi esetben minden alkalommal feljelentést tesz a katasztrófavédelem, hogy kiderüljön a hívást kezdeményező személye, és szabálysértési eljárás keretében megtérítse a vonulás költségeit.
Március 18-án néhány óra leforgása alatt három téves jelzés is érkezett a katasztrófavédelem megyei műveletirányító központjába.
Komlón két alkalommal is gázszagot éreztek egy társasház lakói az alagsori helyiségekben. Az egyik esetben a frissen vágott fa illata, a második esetben pedig a falak dohos szaga tévesztette meg a lakókat.
Pécsett is téves riasztáshoz vonultak a város tűzoltói. Az egyik Mátyás Flórián téri társasházban lakó nő füstszagot érzett a szomszédja ajtója előtt, és hívta a 105-ös segélyhívó telefonszámot. A tűzoltók behatoltak a lakásba, ahol mindössze dohányfüstöt találtak.
A tűzvédelmi törvény egyértelműen fogalmaz: aki tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni a hívásfogadó központnak, a katasztrófavédelmi igazgatóság műveletirányító ügyeletének vagy a tűzoltóságnak, vagy ha erre nincs lehetősége, a rendőrségnek vagy a mentőszolgálatnak, illetőleg a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának is tehet bejelentést.
A rendőrség, a mentőszolgálat, a polgármesteri hivatal a hozzá beérkezett tűzjelzést köteles haladéktalanul továbbítani a jelzésfogadónak.
Jelentős gazdasági és egyéni érdekek fűződnek ahhoz, hogy a keletkezett tűzről jelzés útján a katasztrófavédelem műveletelirányító központja időben tudomást szerezzen. Ugyanis a tűz keletkezése és az oltás megkezdése között eltelt idő döntő befolyással van a tűz kiterjedésére, kifejlődésére és a keletkezett kárérték nagyságára.
A katasztrófavédelem kéri, hogy mielőtt segélyhívást kezdeményeznek, minden esetben győződjenek meg arról, hogy valós-e a veszély. A téves jelzések onnan vonják el a tűzoltó erőket, ahol esetleg valóban szükség van a segítségre.
BAMKI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jön a pécsi buszos sztrájk: ezek a...
- Fodor Ibolya akár aláírásgyűjtésbe is...
- Jövő héttől drágábban buszozhatunk...
- Mesés vagyont ér ez az öt szám -...
- Több száz programmal várják a...
- Orbán Viktor: fölényes és elsöprő...
- Kirajzolódott a mohácsi Duna-hídhoz...
- Felhőszakadás, jégeső, szélvihar is...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...