Dicsőségtáblát kapnak a pécsi képzőművészek: Martynnal kezdik

2011. május 28. szombat 18:00

Dicsőségtáblát kapnak a pécsi képzőművészek: Martynnal kezdik

Hamarosan emléktábla őrzi majd azon neves pécsi képzőművészek nevét és munkásságát, akik valamilyen magas rangú állami kitüntetésben részesültek. A kezdeményezés Gamus Árpádtól, a Pécsi Galéria és Vizuális Művészeti Műhely igazgatójától ered, aki szerint az elmúlt ötven-hatvan év legelismertebb helyi képző- és iparművészeit megörökítő dicsőségtábla a város hírnevét öregbítő, ugyanakkor a többi művészeti ág képviselőihez képest kissé háttérbe szoruló alkotók munkássága előtt tiszteleg.

A Pécsi Galéria Zsolnay Kulturális Negyedben lévő új kiállítótermének egyik falán avatják fel hamarosan azt a dicsőségtáblát, amely a rangos állami művészeti díjban részesült, Pécshez kötődő neves ipar- és képzőművészek, valamint építészek munkásságát hivatott megörökíteni. A falon olyan, Kossuth-, Munkácsy-, Ferenczy Noémi vagy Ybl-díjas, vagy Kiváló és Érdemes Művész kitüntetéssel rendelkező alkotók kapnask helyet, akik a nagyvilágban öregbítették városunk hírnevét:

- Azokról a jeles képzőművészekről emlékezünk meg itt, akik az elmúlt ötven-hatvan évben rangos állami művészeti díjat kaptak - közölte a Pécsi Újsággal a galéria igazgatója.

A Dicsőségfal és létrehozói

Minden alkotóról egy portré, egy rájellemző alkotás (műtárgyfotó) kerül fel a táblára a személyes adatai/évszám mellett. A "Dicsőségfal" elkészítésében a Pécsi Galéria adatbázisát dr. Romváry Ferenc művészettörténész, Pinczehelyi Sándor képzőművész, Dr. Bachman Zoltán építész, Lugosi Ágnes építész, valamint Horváth Gábor és Kalmár Lajos fotográfusok segítségével aktualizálták. A grafikai munkában és kivitelezésben Simity Miklós grafikus segédkezett.

A szakember hozzátette, hogy a negyvennégy művész listáját művészettörténészekkel egyeztetve állították össze, s amely lista Martyn Ferenccel és Gyarmati Tihamérral kezdődik.

Az ötletgazda szerint sajnos kevesen tudják, hogy Pécsett számos, nemzetközi szinten is jelentős értéket létrehozó művészember él(t), akiknek tevékenységéről sokan egyáltalán nem tudnak semmit:

- Például a Pécsett sokak által személyesen ismert Pinczehelyi Sándor munkásságát is kevesen ismerik, hiszen vajon hányan vannak tisztában azzal, hogy ő Érdemes és Kiváló Művész, Munkácsy-díjas alkotó, aki a velencei biennálén is képviselte városunkat? - érvelt az dicsőségfal létjogosultsága mellett az igazgató. Szerinte e művészeti ág individualitása következtében (is) nagyobb nyilvánosságot kell biztosítani a művészek számára, hiszen a művészeti ág érdekérvényesítő képessége sokkal kisebb, mint más alkotóterületeken tevékenykedő művészeké.

Az avatásra előreláthatóan a következő hónap elején kerülhet sor, miután a tervező-előkészítő munka java már véget ért.

Képünkön a pécsi képzőművész, Pinczehelyi Sándor életmű-kiállítása a Zsolnay Negyedbe átköltöző Pécsi Galériában.

H. L. B. - Fotó: EQM