Az összes hazai természetes vízen, így a Dunán is betilthatják a halászatot

2015. március 19. csütörtök 16:41

Az összes hazai természetes vízen, így a Dunán is betilthatják a halászatot

A gyenge fogás miatt olykor a halászokat okoló horgászok pezsgőt bonthatnak, ha elfogadja az Országgyűlés a szaktárca javaslatát, ami megtiltja a mesterség gyakorlását az összes hazai természetes vízen, így a Dunán is - írja a Mohácsi Újság.hu hírportál. Baranyában idén öten kérelmezték az engedély kiadását a folyóra és mellékvizeire.

Már az Országgyűlés előtt van a szaktárca halgazdálkodási törvényt módosító javaslata, amelynek értelmében jövőre már egyetlen halászati engedélyt sem adnak ki a magyarországi természetes vizekre.

"Kereskedelmi célú halászati engedély a 2016-os naptári évre, valamint az azt követő naptári évekre nem adható ki" - olvasható a halgazdálkodási törvényt módosító javaslatban. Az indoklás szerint a halállomány védelme érdekében van szükség a tilalom bevezetésére.

Mindez azt jelenti, hogy a hagyományos értelemben vett halászatnak - ebből néhány százan élnek az országban - vége, a mesterség gyakorlói még az év végéig tevékenykednek.

A több mint háromszázezer főből álló magyar horgásztársadalom többsége viszont biztosan elégedetten fogadja a változtatás szándékát. A halászok és a horgászok érdekellentétei közismertek, a pecások sokszor a halászokat okolják a gyengébb fogás miatt.

A javaslat ugyanakkor még minden bizonnyal sok vitát vált majd ki. Az ellenérvek között szerepelhet többek között az is, hogy a horgászok által kifogott zsákmány éves mennyisége kétszer akkora, mint a halászoké, négyezer, illetve kétezer tonna. Ráadásul a halászoknál több, mintegy 2500 tonna halat fognak ki a vizekből a kormoránok. A halászok mindezek mellett úgy vélik, fontos szerepet játszanak a vizek ökológiai egyensúlyának fenntartásában.

Mohácson egyébként a kormányhivatal közlése szerint idén, akárcsak korábban, öten kérelmezték a halászati engedély kiadását a Dunára és mellékvizeire.

A Földművelésügyi Igazgatóság a horgászok és a halászok között fennálló, általuk is érzékelt ellentétek mérséklése, továbbá a vitás kérdések tisztázása érdekében egyeztető tárgyalásra hívta a feleket. A januárban Mohácson, a Járási Hivatal épületében tartott megbeszélésen az igazgatóság vezetője, szakemberei, az öt halász, valamint a Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetségének elnöke és az ügyvezetője vett részt.

A kormányhivatal szerint az egyeztetés után mindkét fél elégedetten állt fel a tárgyalóasztaltól. Közlésük szerint a megbeszélésen elhangzott, szakmailag alátámasztott kívánalmakat beépítik a halászati engedélyekbe.

Képünkön: Mohács városképének része a haltartó bárka.

B. E.