Árvízvédelmi gyakorlatot és bemutatót tartottak Mohácson

2015. október 16. péntek 07:30

Több százan látogattak el csütörtökön a Mohácsi Határkikötőbe, ahol a délelőtt folyamán tíz környékbeli település önkéntesei szereztek nemzeti minősítést. A program idején az árvízvédelem során használható mobil eszközöket is megismerhették az érdeklődők. A szakmai napot a Győri Speciális Mentők vízből mentési gyakorlata zárta.

A Duna-Dráva árvíz tapasztalatai és villámárvizek Baranya megyében elnevezésű kétnapos nemzetközi konferencia első napja csütörtökön vette kezdetét Mohácson. A délelőtt folyamán Véménd, Töttös, Pócsa, Palotabozsok, Mohács, Majs, Kölked, Kisbudmér, Dunaszekcső, és Bár települések, valamint a Baranya Megyei cserkészek és a Katolikus Caritas Baranya megyei szervezete szereztek nemzeti minősítést alapvető vízkár-elhárítási feladatok témakörében.

A települések nagy része már részt vett a vizek kártételei elleni védekezésben, köztük a 2013-as dunai árvízi munkálatokban is. A nap folyamán egy gyakorlat keretében bizonyították, hogy települési szinten bevethetők, és szükség esetén meg tudják kezdeni a védekezési munkálatokat.

A Duna parton e közben már javában készültek a kiállítók a látogatók érkezésére. Több magyar és egy német cég, valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központja is kiállította az általuk fejlesztett mobil árvízvédelmi rendszereket.

A kiállított mintadarabok között raklapból készült mobil gát, sátorgát, alumíniumból készült árvízvédelmi rendszer és tömlőgát is volt. A képviselők egyenként mutatták be az érdekelődők számára a saját rendszerük legfontosabb jellemzőit.

Az árvízvédelmi rendszerek ismertetését követően a Győri Speciális Mentők vízből mentési gyakorlata következett, amelyhez néhány, általuk kifejlesztett eszközt is használtak.

Bemutatták a mentőcsapat igényei szerint kialakított mentő hajót, és azt a lánctalpakkal megerősített quadot, amelyet arra használnak, hogy a nehezen megközelíthető terepről kiszállítsák a súlyos sérülteket.

Az ebédet követően a konferencia résztvevői visszautaztak Pécsre, ahol a délután során megtekintették a Szentágothai János Kutatóközpont Víruslaborját, majd a pécsi bazilika és székesegyház tárlatvezetését is. Az estét egy állófogadás zárta a Cella Septichorában.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság