A versenyszférában csak az eredményes munkáért jár jutalom

2011. október 04. kedd 18:55

A versenyszférában csak az eredményes munkáért jár jutalom

Alaposan felkorbácsolta az indulatokat az a lista, melyből kiderült, az elmúlt években milliárdos nagyságrendben osztottak jutalmakat a pécsi városházán. Ha az önkormányzatoknál is a cégek gyakorlata érvényesülne, aligha kaphattak volna prémiumot politikusaink, a versenyszférában ugyanis pluszfizetés általában csak akkor jár, ha nyereséges a vállalkozás. Akkor viszont akár tízmillió is ütheti a vezető markát.

A köztisztviselő az adott feladat kiemelkedő teljesítéséért, illetve feladatainak hosszabb időn át történő eredményes végzéséért pénzjutalomban részesíthető - áll a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényben. Azt aligha mondhatjuk, hogy az elmúlt években, egészen 2010-ig, figyelmen kívül hagyták volna ezt a passzust a pécsi városházán, az önkormányzat korábbi vezetői ugyanis milliárdos összegekben osztogattak jutalmakat. Lett is belőle nagy balhé.

Pécsett a közszolgák juttatásairól külön szabályzat is szól. Ennek értelmében „a polgármesteri hivatal dolgozói szorgalmas, példamutató munkavégzésért, a szervezet szempontjából fontos, váratlanul jelentkező feladatok elvégzéséért, ezen eredmények közvetlen, rövid időn belül történő ösztönzésére a hivatal köztisztviselői, ügykezelői elismerésben részesíthetők".

A jutalmazásra a tisztségviselők és belső szervezeti egységek vezetői tehetnek javaslatot, amelyet a jegyző engedélyez, az erre szánt összeget pedig az önkormányzat költségvetése tartalmazza.

Bár az elmúlt években a pécsi köztisztviselők jelentős része kapott jutalmat, egy éve megváltozott a helyzet. A törvény értelmében ugyanis az úgynevezett teljesítménymérce alapján juthatnak pluszjövedelemhez, mivel azonban egy kormányrendelet az objektív feltételeket állító mércét megszüntette, már nem jár a jutalom. Arról nem is beszélve, hogy dr. Páva Zsolt egy korábbi döntése nyomán amúgy sem kaphatnak pluszpénzt a városházi dolgozók, az alpolgármesterek pedig  - mint azt az önkormányzat jogi főosztályától megtudtuk - nem is kértek egyetlen forintot sem.

Mindenesetre a szabályozás tavalyi módosításáig az év elején a köztisztviselők számára a felettesük kitűzött egy számszerűsíthető célt, majd az esztendő végén megnézték, teljesültek-e az elvárások.

Ahogy az az ominózus listán is látható, Pécsett a közszolgák mellett a politikusok is kaphattak jutalmat: az alpolgármester és a jegyző prémiumáról a városvezető dönt, de akár a polgármester is kaphat pluszpénzt, ha a képviselő-testület ezt megszavazza. Az önkormányzattól azt a tájékoztatást kaptuk, dr. Páva Zsolt hivatalba lépése óta nem vett fel jutalmat, sőt a hivatalos utazások során járó napi díjra sem tart igényt.

Egy-egy, a versenyszférában dolgozó felsővezető jutalmazása mellett természetesen eltörpülnek a politikusoknak adott jutalmak, a köztisztviselőké pedig végképp. Van azonban egy igen fontos különbség: a cégeknél általában csak akkor jár prémium, ha nyereséget termelnek.

- A nagyobb cégeknél a jutalmazás a vállalat pénzügyi eredményei, és persze az egyéni teljesítmény alapján történik, melyet előre rögzített szempontok alapján értékelnek. A prémium nagysága a beosztástól függ, de egy felsővezető akár tízmilliós nagyságrendű jutalmat is hazavihet egy évben - tudtuk meg dr. Karolini Mártonnétól, a PTE KTK docensétől, aki emberi erőforrás menedzsmentet oktat az intézményben. - Azonban úgy tapasztalatom, a rossz gazdasági helyzet miatt egyre kevesebb cég engedheti meg magának, hogy jutalmat osszon - tette hozzá.

Képünk illusztráció. 

Palotás P.