A teológia időszerűségéről tartottak konferenciát Pécsen

2015. november 03. kedd 12:08

A teológia fontos a modern világ problémáira adott válaszok keresésében és megtalálásában - hangoztatták a témában tartott tudományos ülés résztvevői kedden Pécsen.

Günter Virt teológus professzor, bioetikus, az Európa Tanács (ET) mellett működő Új Technológiák Európai Etikai Tanácsának tagja a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola által szervezett eseményen kiemelte: bárhogy fejlődik is a technológia, alakul a világ sorsa, az emberi méltósághoz való jogot meg kell védeni, ennek a döntéshozatalban kiemelt figyelmet kell szentelni, mert "ha az emberi méltóságot megsértjük, azzal egyben Istent is megsértjük".

A professzor a mintegy félszáz fős, egyházi személyekből, tudósokból, teológus hallgatókból álló közönség előtt utalt arra, hogy az ET-nek javaslatokat megfogalmazó etikai tanács nemcsak a bioetikát, hanem a biotechnológiát, az agráriumot, a különféle információs technológiákat érintő kérdésekben is segít etikailag helyes, a jövő számára iránymutató megoldásokat találni.

"Munkám során az a teológiailag megalapozott meggyőződés vezet, hogy nincs kettős igazság még akkor sem, ha az igazság keresése fáradságos folyamat is" - mondta. Hozzátette: éppen ezért az a remény vezeti, hogy megmutathatja: az erkölcsileg helyes hosszú távon azonos az orvosilag helyessel, a társadalmilag elfogadottal, a finanszírozhatóval.

Günter Virt a konferenciát megelőzően újságíróknak azt mondta: bár sokan úgy gondolják, hogy Európa szekularizált terület, amely zárva van a hívők, a teológusok előtt, ez nem igaz.

"Az ajtó tárva-nyitva van, a teológusoknak be kell kapcsolódniuk a döntéshozatali folyamatokba, hogy velük együtt formálódjon Európa jövője" - fogalmazott. Rámutatott: erre alapot ad a lisszaboni szerződés is, amelyben egyértelműen szerepel, hogy az Európai Unió együttműködésre törekszik az egyházakkal és különféle világnézetű szervezetekkel.

Günter Virt a migrációval kapcsolatban azt mondta: az emberi méltóság az Európába érkező bevándorlókat ugyanúgy megilleti, mint a kontinens polgárait. A helyzet elemzésekor azonban vissza kell menni a gyökerekhez, s fel kell tenni a kérdést, ki szállított fegyvert azokba a háborús zónákba, ahol ma a legtöbb menekült kényszerül otthona elhagyására.

"Ugyancsak nagy kérdés, miért nem sikerül megegyezniük a nagyhatalmaknak az ezekbe az országokba irányuló fegyverkereskedelem felfüggesztéséről" - tette hozzá.

A professzor szerint ha a fegyverkereskedelem felfüggesztését sikerülne elérni, akkor a háborúknak heteken belül véget lehetne vetni.

Cziglányi Zsolt, a hittudományi főiskola rektora arról szólt, hogy ma a tudományos életben és sokszor az állami irányításban is érezhető: a közvetlen hasznot hozó tudományos eredmények felértékelődnek, a közvetlen hasznot nem hozók pedig leértékelődnek.

Közölte, ez utóbbiak a humán tudományok, amelyek rangsorában a teológia végképp a végére kerül, mert sokan azt gondolják, az "valamiféle lelkizés megfoghatatlan dolgokról", nincs tapasztalati alapja, mivel a kinyilatkoztatásba vetett hiten alapul. De a teológia időszerűségét a mai világban éppen az adja, hogy rákérdez, mi miért van, mi annak az értelme, s az miféle személyes értéket, célt, személyes kapcsolatot képvisel - mondta.

A rektor kiemelte, hogy a tudományos gondolkodásból mára eltűnt a személyes kérdés, az ember keresi a dolgok nyitját, "de fogalma sincs, mi fog ebből kisülni". A teológia az, amely a világról való tudásunkat személyes összefüggésbe helyezi, és megadja a tudásnak azt az értelmet, amitől az az ember javára válhat - fogalmazott Cziglányi Zsolt.

Udvardy György pécsi katolikus megyés püspök azt mondta: az egyház jövőbeni feladatai közé tartozik, hogy kritikus szemléletet jelenítsen meg a társadalmi, gazdasági folyamatokkal összefüggésben.

A Pécsi Egyházmegye vezetője annak a véleményének adott hangot, hogy az egyház egyfajta ajándék a világnak, mert fényt kínál a hit által, dialógusra törekszik az igazság keresésében, felhívja a figyelmet az értelem kutatásának fontosságára, egyetemes szemléletet jelenít meg, igyekszik előmozdítani a társadalmi igazságosságot, konkrét segítségként oktató-nevelő, s karitatív munkát végez.

Az egyház egyfajta összemberi távlatot nyit az emberiség előtt, kiemeli és hangsúlyozza az emberi méltóság, a kapcsolatok méltósága, az erkölcsi kérdések jelentőségét - jegyezte meg.

MTI