Vörösiszap: "...mindenkinek térdre, imához!" - FRISSÍTVE

2010. október 05. kedd 18:22

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) Ajka melletti egyik tározójának a gátja szakadt át hétfőn, eddig egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki.


Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) ügyeletese az MTI-nek kedd hajnalban elmondta: zajlik a kármentesítés az iszappal elöntött településeken, de a katasztrófavédelmi szakemberek munkáját nagyban nehezíti a sötét, ugyanis a falvak egy részét áramtalanították.

A honvédség nagy erőkkel folyamatosan dolgozik a maró hatású vörösiszappal elöntött területek kármentesítésén, már zajlik az utcák fertőtlenítése - tette hozzá.
Bakos György tájékoztatása szerint hajnalig újabb sérültekről nem érkezett jelentés.

A timföldgyár 9-es és 10-es zagytározójának gátszakadása nyomán kiáramló vörösiszap három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el, sok embert kitelepítettek. Az esti órákig a mentők 120 sérültet láttak el, ketten életveszélyes állapotban vannak. A mentésben nyolc tűzoltó, egy rendőr és egy katona is megsérült, de közülük csak egy rendőr tartottak bent megfigyelésre - mondta az ügyeletes.

Bakos György az MTI-nek elmondta, a közműcégek szakemberei az éjszaka folyamán azon dolgoztak, hogy a szolgáltatásokat, ahol lehetséges, vissza tudják kapcsolni, hogy az otthonaikban maradtak ne maradjanak víz, és áram nélkül.

Vizsgálják a Kolontáron hétfőn késő este egy családi házban talált három év körüli kisgyermek halálának körülményeit, de a szóvivő megjegyezte, a sebes sodrással zúduló iszaptenger a településen több mint két méter magasságban hömpölygött.

Az elmúl tórákbam három hónapos csecsemő holttestét is megtalálták a katasztrófavédelem szakemberei, akit elsodort az ár- tájékoztatta Tily Károly, Kolontár polgármestere az MTI-t.

A védelmi bizottság reggel fél kilenckor ül újra össze.


FRISSÍTVE
(08:53)

Több tonna gipsszel védik a Marcal folyót a Veszprém megyei gátszakadás és iszapömlés miatt, így próbálják megakadályozni a nagyobb természeti katasztrófa kialakulását.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) keddi tájékoztatása szerint a nagy mennyiségű gipsz leköti a veszélyes vörös iszapot és a víz lúgtartalmát csökkenti, így kerülhető el a súlyos környezetszennyezés.

A Magyar Honvédség és a Veszélyhelyzeti Felderítő Csoport sugárzási méréseket végez a helyszínen. Bakondi György, az OKF vezetője a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában ezzel kapcsolatban azt mondta, továbbra sincs sugárzásveszély, ez csak akkor következne be, ha gyorsan száradna ki az iszap, mert a por már radioaktív.


FRISSÍTVE
(10:22)


A kormány veszélyhelyzet kihirdetését rendeli el Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megye területeire a kolontári vörösiszap-tároló gátszakadása miatt.


FRISSÍTVE
(11:30)


Nem kell akut sugár-egészségügyi ártalomtól tartani Ajka térségében - közölte a vörösiszapömlés kapcsán az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) kedden az MTI-vel.

A szakemberek az iszapömlés által érintett településeken, Devecser és Kolontár területén dózisteljesítmény-méréseket végeztek, valamint iszapmintákat elemeztek laboratóriumban. Ezen vizsgálatok eredménye azt mutatta, hogy akut sugár-egészségügyi ártalommal nem kell számolni - írta közleményében az ÁNTSZ, hozzátéve: a vizsgálatok eredményéről tájékoztatták a kárelhárítás helyszíni irányítóit.

A sugár-egészségügyi vizsgálatokra azért volt szükség, mert az vörösiszapban feldúsulhatnak bizonyos természetes előfordulású radioizotópok.
A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) Ajka melletti egyik tározójának a gátja szakadt át hétfőn, eddig egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki. A térségben katasztrófahelyzet alakult ki. Az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el.

Hivatalosan megerősített információk szerint eddig négyen haltak meg és 120-an megsebesültek az iszapömlés miatt. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár ökológiai katasztrófának minősítette a helyzetet, a vörösiszap-áradás a Marcal folyó mellett már a Rábát és a Dunát is veszélyezteti.


FRISSÍTVE
(12:00)

Minden létező segítséget megad a kormány az ajkai térségben kialakult ökológiai katasztrófa felszámolásához, azonban a költségeket az azt okozó cégnek kell állnia - jelentette ki Illés Zoltán, környezetvédelmi államtitkár az MTI-nek Kolontáron kedd délelőtt, a védelmi bizottság ülését követően.


A teljes kárfelszámolás meghaladhatja a tízmilliárd forintot, és hónapokig eltarthat - mondta az államtitkár. Hozzátette: meg kell akadályozni, hogy a térség élővilága kipusztuljon, a szennyeződés pedig az ivóvízbe, illetve száradása után rákkeltő anyagként az emberek szervezetébe jusson.

A legfontosabb feladat, hogy a 30-50 méter magas tározót megtámasszák, az iszapömlést megállítsák. Ez gépi erővel, vagy a levegőből helikopterekről történhet meg, de ez többnapos munka - mondta az államtitkár.

Illés Zoltán szerint fennáll a veszélye, hogy további tározók is megsérülnek. Hozzátette: csak a szerencsének köszönhető, hogy a sűrűbb állagú szürkeiszap még nem tört ki a tározóból.

A következő nagy feladatnak az enyhén radioaktív szennyeződés összegyűjtését és megsemmisítését nevezte. Elmondása szerint ehhez még a száradás előtt le kell verni az elöntött lakóházak faláról a vakolatot, hogy a szennyeződést be lehessen gyűjteni.

Ha a szántóföldekre, az utakra kiömlött vörösiszap megszárad, akkor a levegőben terjedve okozhat egészségkárosodást, míg az ivóvízből ólom, cink és egyéb nehézfémek juthatnak be a szervezetbe. Ez rákkeltő - mondta Illés Zoltán. Hozzáfűzte: a teljes kármentesítéshez több száz hektárnyi talaj cseréjére volna szükség, ami hónapokig is eltarthat.

Illés Zoltán közölte: a teljes költséget a kárt okozó cégnek kell állnia, de ha ehhez nincs elegendő tőkéje, akkor a magyar államnak kell azt biztosítania, vagy az Európai Unió támogatását kell kérni. Ennek érdekében már fel is vette a kapcsolatot Áder Jánossal, az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának tagjával.

A környezetvédelmi államtitkár kijelentette: törvénymódosítást kezdeményez, hogy a veszélyes anyagokat tároló cégek kötelezően fizessenek biztosítást, ugyanis a bizosítékhagyást nem tartja elegendőnek. Véleménye szerint így a jelenlegi 800-1000 ilyen tevékenységgel foglalkozó cég "megtisztulhat", és ha csak 15-20 vállalkozás marad, azokat könnyebb lesz ellenőrizni.

Illés Zoltán azt mondta: „nem megalapozott információk szerint" off-shore cég áll a katasztrófát okozó vállalkozás mögött, és ha csődeljárást kezdeményeznek önmaguk ellen, akkor az már bűncselekmény. Megjegyezte, a katasztrófa kapcsán már megindult a rendőrségi vizsgálat.

Az ajkai térségben keletkezett katasztrófát Illés Zoltán a tiszai cianidszennyezéshez hasonlította. Az államtitkár úgy fogalmazott: ha a szennyezőanyagot nem tudják megfogni a Marcalban, és eléri a Rábát, „akkor mindenkinek térdre, imához!".


FRISSÍTVE
(12:45)

Felülvizsgálják az úgynevezett zagytározók engedélyét a környezetvédelmi felügyelőségek - mondta Csepregi István, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség főigazgatója kedden az MTI-nek.

Csepregi István kifejtette: a vörösiszap-katasztrófa miatt elrendelte a zagytározók engedélyének felülvizsgálatát, az intézkedést egyeztette Illés Zoltánnal, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetügyért felelős államtitkárával.
A felülvizsgálatot a környezetvédelmi felügyelőségek, azaz a zöldhatóságok végzik - tette hozzá.

A zagytározókban nem csak a mostani katasztrófát okozó vörösiszap, hanem annál kevésbé veszélyes szerek is lehetnek, ezért engedélyezésük, kezelésük sem egységes. Utóbbi függ az üzemmérettől, a lerakó kapacitásától, elhelyezkedésétől is.


FRISSÍTVE
(14:12)

Azonnali hatállyal felfüggesztette a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. termelői tevékenységét a környezetvédelmi államtitkár, Illés Zoltán egyúttal utasította a céget az ajkai térségben megsérült tározó helyreállítására.

Az államtitkár kedd délután Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően az MTI tudósítójának azt mondta: a hétfő délutáni baleset óta a cég továbbra is folytatta a termelést, és felmerült a gyanú, hogy az ökológiai katasztrófa azért következett be, mert a zagytározóban sokkal több iszapot tároltak, mint amennyit szabad lett volna, illetve a cellák illesztése nem volt szakszerű.


FRISSÍTVE
(14:18)

Balogh Attila, az MTI tudósítója írja:

Nagy fokú félelmet, teljes tanácstalanságot és elkeseredést lehet tapasztalni a vörösiszappal elöntött ajkai térség falvaiban - a településeken felesleges próbálkozásnak tűnik a vörös sártengerrel birkózás.

Az MTI tudósítója kedd hajnaltól Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely utcáit járva azt tapasztalta, hogy a katasztrófavédők, a katonák és közmunkások folyamatosan tisztítják az utakat, de néhány perc múlva a még mindig szivárgó, vízzel keveredett vörös színű iszap újra meg újra befesti a bitument, az árkokban pedig tovább hömpölyög a még sosem látott folyam.

Félinformációk, pletykák és szóbeszédek nehezítik a mentést, az emberek hiába kérdezgetik, mi lesz velük, megnyugtató választ senkitől nem kapnak.

Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár kijelentésére, miszerint a teljes kárfelszámolás hónapokig eltarthat, egy férfi kifakadt, hogy arra adjon a politikus választ, mikor hozhatja haza négyéves gyermekét, mi lesz az iszapáradat által elmosott házával és ingóságaival, majd választ sem várva bosszúsan elvonult.

Kolontár egyes részein méteres magasságban áll az iszap, és a helyiek elmondása szerint a vörös sártenger alatt legalább három holttest fekszik. A speciális mentők készültségben állnak - egyelőre reménytelenül -, hogy az életveszélyesnek nyilvánított településrészbe bejuthassanak.

Kolontár plébánosa az MTI tudósítójának azt mondta, négy idős embert eltűntként tartanak nyilván.

A pánikot, valamint a teljes tanácstalanságot jól jellemzi, hogy a polgármesteri hivatalban zajló védelmi bizottsági ülés közben azt a hír érkezett a szakemberektől, hogy átszakadt egy újabb gát, és mindenki meneküljön magaslati pontra. Az épületből szinte fejvesztve rohantak ki a polgármesterek, rendőrök, katasztrófavédők. Mindenki a hivatallal szemben lévő dombra menekült, ahol a katolikus templom áll, az utcából pedig azonnal elvitték a gépkocsikat. Csak negyed óra elteltével derült ki, hogy vaklárma volt.

A helybeliek azt is sérelmezik, hogy csak a sajtó által is látogatható utakat takarítják, az elöntött utakon és a házaknál nincsenek szakemberek.

Illés Zoltán korábban arról beszélt, hogy a vörösiszap enyhén radioaktív és rákkeltő, ezért a legtöbb ember, a rendőrökkel, a katasztrófavédőkkel és az újságírókkal együtt maszkot viselt, de a pánik megakadályozása érdekében a rendvédelmisek arra kaptak utasítást: "egyéni védőfelszereléseiket tegyék zsebre".

A vörös sártengeres utakon délben azt látni: egyre több ember cipeli ruhákkal megtömött zsákját, és szomorúan bandukol vörös színű ruhájában.


Frissítve
(14:23)

Elmúlt a vörösiszap-áradás miatti közvetlen veszély az ajkai térségben, a munka a kárfelszámolásra és a helyreállításra összpontosul - közölte Pintér Sándor belügyminiszter újságírókkal kedd délután Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően.

Lasztovicza Jenő, a védelmi bizottság elnöke az MTI kérdésére megerősítette: négy halálos áldozata van a hétfő délután bekövetkezett katasztrófának, hat embert pedig még keresnek.

Navracsics Tibor közigazgatási miniszter a kormány nevében részvétét fejezte ki az elhunytak családtagjainak. Közölte: a térségben a stabil, biztonságos helyzet megteremtése a legfontosabb feladat.


Frissítve
(15:01)

Nem tarja hibásnak magát a Mal Zrt. az ajkai térségben kialakult katasztrófáért, és a cégvezetők állítása szerint a vörösiszap emberre nem veszélyes anyag, nem okoz maradandó károsodást, és a keletkezett kár is lényegesen kisebb, mint amekkorát emlegetnek.

Bakonyi Zoltán cégvezető és Tolnay Lajos cégelnök kedd délután Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően újságíróknak azt mondta: minden szabályt betartva működnek, ezért nem értik az okát, miért függesztette fel a környezetvédelmi államtitkár tevékenységüket. Ezért a Kormányzati Koordinációs Bizottság délutáni budapesti ülésén kezdeményezik, hogy a hétvégén újra indulhasson működésük.
A cégvezetők közlése szerint 30 millió forint humanitárius segélyt adnak az áradás okozta települések önkormányzatainak, de átfogó biztosításuk kizárja a harmadik fél iránti kártérítés lehetőségét. A környezetvédelmi államtitkár által említett 10 milliárd forintos kárt pedig túlzónak tartják.


FRISSÍTVE
(17:30)

A vörösiszappal elöntött területekre legeltetési, a már betakarított takarmányokra feletetési, a szennyezett területen termesztett növényekre pedig fogyasztási tilalmat rendelt el a Veszprém Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága kedden.

A hivatal Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely, Apácatorna, Tüskevár és Kisberzseny területére rendelte el a tilalmat. A szennyezés mintegy 800 hektár termőföldet érint - olvasható a közleményben.

Az érintett szennyezett termőföldről származó zöldségek és gyümölcsök betakarítása és fogyasztása tilos.

A hivatal a "kiömlő anyag tulajdonságainak pontos ismerete hiányával" indokolta határozatát, a rendelkezést azok tisztázásáig fenntartja.


FRISSÍTVE
(18:12)


Iszaptenger fogja körbe a Veszprém megyei Kolontár település egy részét; a Molnár utcában hétfőn az ablakokon át ömlött be a több kilométer távolságban megsérült zagytározóból a vörösiszap; a áradat maga előtt sodort épületeket, autókat.

Az MTI tudósítója a megsérült zagytározó közelében, Kolontár településnél kedden azt látta, hogy a kör alakú gátszakasz sérült részén még mindig folyik kifelé a vörös színű sárlavina. A töltéstől mintegy másfél-két kilométernyire eltolta a támfalként szolgált, több tíz tonnányi, megkötött kohósalakot, amelynek keménysége a betonhoz hasonlatos. Most, mint szétszórt kavicsok terülnek el a szántóföld és a nádas közelében, míg a 8-10 méter magas fűzfák alsó harmadát megfestette az iszap, csak a tetejük zöldellik.

A lezárt településrészre, a Molnár utcába Devecseren át sok kilométeres kerülővel lehet eljutni. Az útszakaszon tűzoltók próbálják szivattyúzni a vörösiszapot a házakból és az udvarokból. A falu szélén lévő tojásdobozoló üzem konténereit egymásra tolta az iszapfolyam.

Egy fiatal pár, akiknek a szülei a Molnár utcában laktak, az MTI tudósítójának azt mondták: hétfő délután a ház előtt parkoló autójukat két kilométerrel távolabb, a mezőn találták meg, s az áradásban a nagymama életét vesztette. A lány apja a katasztrófa bekövetkeztekor a mezőn dolgozott, s egyik pillanatról a másikra arra lett figyelmes, hogy mintegy két méter magasságban rohan feléje a vörös ár, amely pillanatok alatt elöntötte a területet.

Az elzárt utcákban este sötétség honol, mert áramtalanították a környéket. Az elzárt falurészt kedden délután két óra időtartamra megnyitották, az ott lakók rendőri felügyelettel mehettek be otthonaikba, hogy a legszükségesebb dolgaikat és értékeiket kimenekíthessék.

A megsérült zagytározó tövében munkagépek dolgoznak, a több tíz méter magasságú és szélességű vágaton szemmel láthatóan még mindig folyik az iszap.

A Molnár utca házai "új színezést" kaptak: az épületek alsó fele egyforma vörös színű, csak a tetőszerkezet és a tűzfal színe változó.

A katasztrófavédelmi szakemberek munkáját nehezíti, hogy ismét eleredt az eső és feltámadt a csípős, hideg szél. Kolontáron negyven, Devecseren több mint kétszáz embert kellett kilakoltatni, de kérdéses, hogy valaha még visszatérhetnek-e otthonaikba.

Kép és szöveg: MTI