Vizsgáztatnák a bírókat
2010. december 15. szerda 11:16

Szerinte ez akkor érhető el, ha a bírói tisztségeket az arra legalkalmasabb személyek nyerik el. Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy a bíróságok működését ne akadályozza nehézkes, a perelhúzó magatartásokat lehetővé tevő eljárásrend.
A kormány szerint a bírói szakma színvonalának emelését a megfelelő kiválasztás, képzés és ellenőrzés biztosíthatja. A javaslat ezért kompetenciavizsgálatot ír elő a bírák kinevezése előtt, és később ötévenkénti vizsgákon is meg kell majd felelniük - mutatott rá az államtitkár.
Cser-Palkovics András, a Fidesz egyik vezérszónoka kiemelte az illetékességi szabályokra vonatkozó módosítást, amelynek segítségével az ügyteher eloszlása egyenletesebb lehet a bíróságok között.
Az ügymenet gyorsítását célzó, a Fidesz támogatását bíró javaslatok között említette: az elsőfokú büntetőügyekben nem lesz kötelező a terhelt tárgyaláson való részvétele, valamint tárgyalásmellőzéses eljárást lehetne alkalmazni öt évnél nem súlyosabban büntethető bűncselekmények esetén.
Horváth Zsolt, a Fidesz másik vezérszónoka emlékeztetett: Magyarországot az európai emberi jogi bíróság többször elmarasztalta az elhúzódó ügyek miatt, ezért szükséges a módosítás.
Bárándy Gergely, az MSZP vezérszónoka szerint a kormány az ügyvédekből csinál bűnbakot, csak a rájuk vonatkozó szabályok módosításával akarja elérni az ügymenet felgyorsulását. Úgy vélte: legalább ekkora figyelmet kellett volna fordítani a bírósági struktúrára és költségvetésükre, valamint a bírókra, ügyészekre vonatkozó szabályok módosítására is.
Indokoltnak és részben támogathatónak nevezte a bírósági vezetők és bírók kinevezésére, az OIT összetételére és szavazási rendjére, valamint a bírák kötelező képzésére vonatkozó szabályok módosítását. Elmondta ugyanakkor, hogy e módosításokat együtt nézve a születő új alkotmánykoncepcióval nem olyan kép mutatkozik meg, amellyel az MSZP egyetérthetne. Kifogásolta, hogy nő a végrehajtói hatalom befolyása, amit nem tudnak támogatni.
Gyüre Csaba, a Jobbik vezérszónoka elmondta: helyes törekvés, hogy a bírósági ügyterhek eloszlásakor statisztikai adatokat is figyelembe vegyen az OIT, de nem látja, ez hogyan volna megvalósítható. Hasonlóan vélekedett arról, hogy a Legfelsőbb Bíróság a javaslat alapján figyelemmel kísérné a helyi és megyei bíróságok munkáját.
Az LMP alapvetően jónak gondolja a bíróságokról szóló javaslatot, ugyanakkor indokolatlannak tartja a kormányzati befolyás igazságszolgáltatásra való kiterjesztését - mondta Schiffer András, az LMP frakcióvezetője.
Dorosz Dávid, a párt másik vezérszónoka veszélyesnek nevezte továbbá, hogy a kabinet a büntetőeljárások gyorsítására hivatkozva kívánja leépíteni az állami büntetőhatalom elleni garanciákat.
Kiemelte: elfogadhatatlannak tartják, hogy a pereket valóban rosszhiszeműen elhúzó ügyvédek miatt csorbítják az összes védő és vádlott alapjogát.
Az ellenzéki képviselő szerint a titkos információszerzésre vonatkozó szabályok alapján "még az állampárt is megnyalná mind a tíz ujját", mivel az a meg nem engedett személyekre és bűncselekményekre is kiterjedhet.
Kép és szöveg: MTI - Fotó: Koszticsák Szilárd
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Összeütközött két autó Pécsett, egy...
- Élettársa kislányát molesztálta egy...
- Ismét heves zivatarok csaphatnak le...
- Csaknem háromezer viharkárt számoltak...
- Szenzáció! Világbajnoki címet...
- Kiszámította a KSH, hogyan alakult az...
- Kemény ellenőrzésekre számíthatnak a...
- Nyolc előadással várja a publikumot a...
- Pécsett is "falusi" maradt Burján...
- Kedden több hullámban újabb heves...