"Valós veszélyt jelent a H1N1-világjárvány"

2009. november 12. csütörtök 18:28

Jelentős és valós veszélyt jelent az új influenza-világjárvány, és ezt komolyan kell vennie a kormányoknak és a lakosságnak - jelentette ki Jakab Zsuzsanna, az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) igazgatója egy budapesti konferencián.

Az A(H1N1): Tények című nemzetközi konferencián a szakember elmondta, amely ország rendelkezik oltóanyaggal, ott élni kell ezzel a lehetőséggel, és be kell oltatni a lakosságot. Általánosságban közölte: az egyéb fertőző betegségek növekedése szoros összefüggésben van a rossz oltási hajlandósággal.

Jakab Zsuzsanna tájékoztatása szerint az Európai Unió országaiban eddig 417 haláleset hozható összefüggésbe az új vírussal. Mint mondta, aggodalomra ad okot, hogy a halálesetek 20-30 százaléka a fiatal korosztályt érintette.

Ismertetése szerint Írországban és Izlandon "tombol" a járvány, de minden uniós országról elmondható, hogy tudatosan készül a tömeges megbetegedésekre; minden államnak van saját pandémiás terve. A járvány terjedésével kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az első nagy járvány elején tart Európa, és a H1N1 vírus okozta megbetegedési hullám korábban fogja elérni a kontinenst, mint a szezonális járvány. Jakab Zsuzsanna ezzel összefüggésben hangsúlyozta: az egészségügyi rendszert mindenhol nagyon megterheli majd a betegek kezelése.

Az ECDC előrejelzése szerint az európai lakosság 20 százaléka betegszik majd meg.

Az igazgató beszámolt arról is, hogy az európai egészségügyi hatóságok folyamatosan monitorozzák a forgalomban lévő oltóanyagokat, beleértve a magyar vakcinát is; eddig kevés gond volt a készítményekkel. Az Európában használt vakcinák mindegyike jó és biztonságos.

Székely Tamás egészségügyi miniszter előadásában beszámolt a magyar intézkedésekről, hangsúlyozva, Magyarország felkészült a világjárványra. A legfrissebb adatokat ismertetve a tárcavezető elmondta, kicsit emelkedett az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma az előző héthez képest. Akkor 12.700-an, míg a legutóbbi adatok szerint 16.700-an keresték fel az orvost.

(mti)