Szigorítják a lakásárverezések szabályait

2010. április 17. szombat 17:00

A fűtésszezon végével, április 15-étől véget ért a kilakoltatási és árverési moratórium, a hitelkárosultak egyesületének adatai szerint 20 ezer családot fenyeget a kilakoltatás veszélye.

A kormány kénytelen újragondolni az árverezések szabályozását, hogy elejét vegye a tömeges és sok esetben tisztességtelen kilakoltatásnak.

Az előterjesztés szerint a jövőben kizárólag a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) engedélyével rendelkező pénzügyi vállalkozások végezhetnek ilyen tevékenységet Magyarországon, s az árveréseket csak az APEH Elektronikus Árverési Felületén lehet majd megrendezni.

Az APEH minden esetben összeveti a becsült értéket a saját adatbázisában szereplő értékkel, és amennyiben indokoltnak találja, a feltűnő értékkülönbözet miatt a nyomozó hatóságokhoz továbbítja az ügyet.

Emellett, szigorúan számon fogják kérni a 70 százalékos küszöbértéket: az ingatlan becsértékéből legfeljebb 30 százalék engedhető, ennél olcsóbban nem kelhet el.

További feltétel, hogy hat hónapnál nem régebbi értékbecslés birtokában lehet csak feltenni az ingatlant árverezésre. Lakóingatlan esetében az értékesítést megelőzően 30 nappal értesíteni kell az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzatot, mivel elővásárlási joggal rendelkezik.

A szigorítás egyik előzménye, hogy az Árverezőház Zrt. igazgatója, Orbán Róbert január végén, egy kudarcba fulladt árverezés után jelezte: több sebből vérzik az ezt szabályozó kormányrendelet. Szerinte senki sem tudja, hogy miként, milyen határidővel, milyen módszerekkel adja birtokba az ingatlant a lakó az árverezés után.


hetivalasz.hu