SZDSZ-es az egyközpontú médiáról
2010. június 16. szerda 17:10

Az MTI-hez már szerdán eljuttatott interjúban a szakember azt is kifejti, hogy szerinte az új rendszer minden szerkesztői tevékenységet engedélyezési és tartalmi ellenőrzés alá von, és ezt az "alkotmánysértő" gyakorlatot az új hatóság nyíltan az uralkodó párt és kormány egyoldalú politikai kinevezettjeként űzi majd.
Haraszti a médiafelügyelet és a hírközlési hatóság összevonásáról, valamint az új közszolgálati közalapítvány kialakításáról szólva kijelenti: ezek nem feltétlenül rossz lépések, viszont a közmédiumok - vezérigazgatóik révén - egy "kormányzati médiapiramis négy oldallapjává" válnak, és valójában még a különállásuk sem marad meg, hiszen a vagyonukat összevonják a "felettes szervnél". Pontosan így jár az önállónak mondott Médiatanács, az ORTT utóda is, amikor a telekommunikációs hatóságon belülre kerül - hívja fel a figyelmet Haraszti Miklós.
Haraszti szerint néhány technikai természetű "igazgatási vonalat" valóban össze kell vonni, de egyúttal az alkotmányos sajtószabadságot is érvényesíteni kell. Szerinte a rádiók és televíziók frekvenciához jutása kérdésében a digitalizáció hozta csatornabőség korszakában már "nincs alkotmányos indoka a hatóság mély bevonódásának" szerinte a televíziózás terén is ki kellene mondani azt, ami a nyomtatott sajtóban már elfogadottnak számít, tehát hogy nincs akadálya a tartalmi széthúzásnak, akár a pártos szembenállásnak. Ehhez képest az új tervezet a kiegyensúlyozottság követelményét terjesztené ki minden médiumra - jelzi Haraszti.
A médiavilág "sokközpontúságához" fűződő jog sérülése miatt a közélet sokközpontúsága is sérülhet, mert a médiacsomag kihagyja az alkotmányból a "tájékoztatási monopóliumok elleni" küzdelem kötelezettségét, továbbá kimarad a véleményszabadságra és a pluralizmusra való utalás - mutat rá Haraszti.
További baj szerinte a tervezettel, hogy a digitális csatornabőség korában, amikor a közmédián túl alkotmányosan már nem indokolható a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelménye, a terv ezt a homogenizáló befolyást kiterjeszti minden médiumra. Ráadásul nem is kiegyensúlyozottságot követel, hanem valami homályos "megfelelő tájékoztatást" nevez ki a közönség jogának - mondja Haraszti Miklós.
A készülő új törvény - mint kifejti - az internetet is olyan eszközökkel szeretné felügyelni, mint a hagyományos médiumokat, az újságírók jogaival foglalkozó rész pedig nem ad nagyobb védettséget a médiamunkásoknak.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Orbán Balázs Pécsett: katasztrofális...
- Motorosok és biciklisek lesznek a...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...