Reggeli lapszemle: Hitelcsapdában az SZDSZ és az MDF

2010. október 11. hétfő 07:46

A honvédség BMP harcjárműveiből 522 darabot értékesítettek a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő HM Currus Zrt.-n keresztül – anyagáron. Százmilliókért vásároltak ingatlanokat az előző országgyűlési ciklus parlamenti pártjai, méghozzá az általuk megszavazott kedvezményes hitelfeltételekkel. A Magyar Nemzet és a Népszabadság híreiből.

Magyar Nemzet: Anyagáron adták el az elmúlt három évben a Magyar Honvédségtől azokat a harci járműveket, amelyek az árvízi és katasztrófavédelem alapjárműveinek számítanak a hadseregnél - írta hétfői számában a Magyar Nemzet.

A lap szerint a honvédség BMP harcjárműveiből 522 darabot értékesítettek a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő HM Currus Zrt.-n keresztül, főként olyan cégeknek, amelyek szétszerelt állapotban vagy működőképesen exportálták tovább az eszközöket.

A Magyar Nemzet azt írta: a BMP azért is rendkívül jól használható lett volna a felsőzsolcai árvíznél vagy a kolontári vörösiszap-katasztrófa helyszínén, mert szárazföldön öt tonna, vízen pedig tíz tonna a teherbírása, vagyis szárazon elvisz annyi homokzsákot, mint egy URAL tehergépkocsi, és a folyó vízből vagy bármilyen áradatból képes kimenteni az embereket.

Az üzleten a HM Currus Zrt. közel 170 millió forintot kaszált - írta a lap, amely megjegyezte azt is, hogy a cég volt vezérigazgatója jelenleg előzetes letartóztatásban van. mert az egyik fő gyanúsítottja a HM-nél lelepleződött, bűnszövetségben elkövetett vesztegetésnek.


Népszabadság: Százmilliókért vásároltak ingatlanokat az előző országgyűlési ciklus parlamenti pártjai, méghozzá az általuk megszavazott kedvezményes hitelfeltételekkel - írta hétfői számában a Népszabadság, amely szerint az MDF és az SZDSZ van a legnagyobb bajban, miután csúfos vereségük után minden állami támogatástól elestek.

A lap emlékeztetett: ötpárti egyeztetéssel fogadták el két évvel ezelőtt az úgynevezett vagyontörvényt, amely lehetővé tette, hogy az akkori parlamenti pártok kedvezményes feltételekkel vásárolhassák meg az általuk használt, bérelt ingatlanokat.

A Fidesz több mint kétszázmillió forintos hitelt igényelt - az érintett pártok közt a legkevesebbet -, ebből huszonkét ingatlant, főként választókerületi irodákat vett. A pártnak nem jelent különösebb gondot a hiteltörlesztés, választási győzelmükkel ugyanis nagy arányban megnőtt az állami támogatásuk is.

A szocialisták 723,5 millió forintot vettek fel, a megvásárolni kívánt negyvennégy ingatlanból viszont csak huszonkettőt vettek meg ebből a forrásból, a többit a megyék és az országos központ arányos felosztással. A párt azonban nehezebb anyagi helyzetbe került az elveszített választások után; a csökkenő állami támogatás miatt az apparátus jelentős részének is felmondtak.

Az akkori parlamenti mandátumarányához képest az MDF vette fel a legtöbb hitelt: 450 millió forintot. Ebből huszonegy ingatlant vettek meg, benne a Szilágyi Erzsébet fasoron álló székházat is. A választási vereséggel viszont ők is elestek az állami bevételektől. Horváth István, az MDF elnökhelyettese azt mondta: a hiteleket tudják és akarják is törleszteni, de mint fogalmazott, meg kell vizsgálni, hogy melyek azok az irodák, amelyek nem feltétlenül kell hogy az MDF tulajdonában maradjanak.

A lap összeállítása szerint az SZDSZ-t érintette a parlamentből való kiesés a legérzékenyebben. A szabad demokraták évi 261 milliós állami támogatása nullára csökkent, de elveszítette az évi 109 milliós költségvetési támogatását a pártközeli Szabó Miklós Szabadelvű Alapítvány is. A liberálisok hat budapesti és tizenegy vidéki ingatlanra vettek fel kedvezményes hitelt: 327 millió forintot. Szabadai Viktor, az SZDSZ országos ügyvivői testületének ügyvezető elnöke a lapnak azt mondta: az MFB-vel való tárgyalások témája, hogy az SZDSZ birtokában lévő ingatlanokat miként lehet értékesíteni és abból visszafi zetni a hitelállományt.

(mti)