Reggeli lapszemle: hazahozatnák a külföldre vitt vagyonokat

2010. november 26. péntek 07:41

Egyszeri adófizetés mellett legalizálná a magánszemélyek, cégek vagy offshore vállalkozások által külföldre kivitt vagyonokat Erdei Tamás, a bankszövetség elnöke. A konzultációra bocsátott Semmelweis-vitairat készítői megfontolandónak tartják, hogy a gyermekek adott életkoráig az állam a gyógyszerek költségét részben átvállalja. A Magyar Nemzet és a Világgazdaság híreiből.

Magyar Nemzet: Egyszeri adófizetés mellett legalizálná a magánszemélyek, cégek vagy offshore vállalkozások által külföldre kivitt vagyonokat Erdei Tamás. A bankszövetség elnöke szerint javaslata több milliárd eurós bevételt eredményezhetne a költségvetésnek, és ezzel legkésőbb 2013-ig kiválthatnák a kormány által bevezetett különadókat.

Erdei Tamás a személyi jövedelemadó, a társasági adó és az áfa szabályainak módosításával teremtené meg annak a feltételeit, hogy az elmúlt években külföldre kivitt vagyonokat „megfelelő körülmények között" hazahozhassák a magyar gazdasági szereplők. A bankár a Magyar Nemzetnek elmondta, kellőképpen vonzó, egyszeri közteher-fizetési kötelezettség mellett el lehetne érni, hogy a magyar költségvetésbe több milliárd eurónyi külföldön „pihentetett" pénz áramoljon vissza.


Világgazdaság: Preferált referenciaársáv-rendszert alakítana ki az egészségügyi államtitkárság a generikus (lejárt szabadalmi védettségű), kémiai úton előállított gyógyszerek társadalombiztosítási támogatására, így ösztönözné nagyobb árengedményekre e gyógyszerek gyártóit - írja a Világgazdaság.

A lap pénteki számában közölt cikk szerint a hónap elején szakmai konzultációra bocsátott Semmelweis-vitairat készítői számolnak továbbá a lejárt szabadalmi védettségű biológiai készítmények másolatainak (biosimiler) piacra kerülésével is, amelyben jelentős tartalékok vannak.

Szóba jöhet, hogy a jelenlegi gyógyszer-támogatási rendszer - ebben minden biztosított betegnek az adott betegségre rendelt orvosság után egyforma tb-támogatás jár - megváltozik. Megfontolandónak tartják például azt, hogy a gyermekek adott életkoráig az állam a gyógyszerek költségét részben átvállalja, ami a kedvezőtlen születésszám megváltoztatását célozza.

Az orvosokat nem büntetnék, hanem anyagilag ösztönöznék a költséghatékony gyógyszerrendelésre, és állami szakmai háttérintézmény koordinálásával betegtájékoztató programokat indítanának.

A vitairatból kitűnik a közgyógyellátási rendszer megváltoztatásának szándéka is annak érdekében, hogy a településenként jelenleg meglévő különbségek megszűnjenek - írja a lap.

MTI/mno