Reggeli lapszemle: Bokros önjáró lett, visszahívhatják

2011. január 20. csütörtök 07:42

Az MDF februári tisztújító közgyűlése dönt arról, visszahívják-e Bokros Lajost, az Európai Parlament MDF-es tagját. A magyar nyilvánosság is megismerhetné azokat az információkat, amelyeket a Gripen-beszerzések korrupciós szálait vizsgáló svéd akták tartalmaznak Magyarországgal kapcsolatban, ám ehhez a Legfőbb Ügyészség kezdeményezésére lenne szükség. A Magyar Hírlap és a Népszabadság híreiből.

Magyar Hírlap: Az MDF februári tisztújító közgyűlése dönt arról, visszahívják-e Bokros Lajost, az Európai Parlament MDF-es tagját - mondta a Magyar Hírlap kérdésére Makay Zsolt, a párt elnöke, aki a lap kérdésére azt is közölte: a képviselő a tavalyi EP-választások óta egyetlen felszólalását sem egyeztette a párttal.

A lap csütörtöki számában annak kapcsán kérdezte az MDF elnökét, hogy Bokros Lajos az EP szerdai plenáris ülésén a kormány több intézkedését támadta.

Makay Zsolt elmondta: "amennyiben a jelenlegi állapot fennmarad, és Bokros Lajos továbbra sem egyeztet, cserbenhagyja a pártot".

Hozzátette, hogy esetleges döntésük ellenére Bokros Lajos megtarthatja EP-mandátumát.


Népszabadság: - A magyar nyilvánosság is megismerhetné azokat az információkat, amelyeket a Gripen-beszerzések korrupciós szálait vizsgáló svéd akták tartalmaznak Magyarországgal kapcsolatban, ám ehhez a Legfőbb Ügyészség kezdeményezésére lenne szükség - írta a Népszabadság csütörtökön.

Emlékeztetnek, hogy a magyar vádhatóság korábbi vizsgálata során (amikor a Gyurcsány-kormány idején felállított Gripen-bizottság jelentése kapcsán vizsgálódott) nem talált bűncselekményre utaló nyomot. A Legfőbb Ügyészség szóvivője a lap érdeklődésére most annyit mondott: az ügyben semmilyen új fejlemény, változás nem történt.

A Népszabadsággal a svéd ügyészség antikorrupciós főosztályának igazgatója, Gunnar Stetler közölte: a Gripen-nyomozás aktája a svéd jogszabályok értelmében titkosítás alatt áll. Hozzátette: a magyar kormány és egy LMP-s képviselő (Dorosz Dávid) kért ugyan információkat az
aktával kapcsolatosan, de ő mindkét esetben megtagadta a közlést. Mint mondta, a nyomozati együttműködés csak hatóságok között lehetséges, így amennyiben a magyar ügyészség jogsegélyszolgálat keretében kér adatokat, meg fogja kapni.

A svéd válaszra reagálva Jávor Benedek, az LMP frakcióvezető-helyettese a lapnak azt mondta: mindent elkövetnek, hogy nyílt információk begyűjtésére támaszkodva új vádhatósági eljárást kezdeményezzenek, ami már megnyitja a lehetőséget a jogsegély keretében való információcserére.

(mti)