Orbán beszédével rajtol a tavaszi ülésszak
2011. február 13. vasárnap 14:14
A miniszterelnök - Lázár János frakcióvezető pénteki, a kormánypárti képviselőcsoportok ülése után adott tájékoztatása szerint - várhatóan a kormány elé kerülő gazdasági csomagról is beszél napirend előtt. Ezt megelőzően képviselői esküt tesz a fideszes Szalay Péter, aki Tarlós István főpolgármester helyét foglalja el az Országgyűlésben.
Az előzetes napirend szerint hétfőn három indítvány általános vitája is megkezdődik. A kormány úgy módosítaná a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvényt, hogy a monetáris tanács tagjait - a jegybank elnöke és alelnökei kivételével - a parlament gazdasági és informatikai bizottságának javaslatára az Országgyűlés választhatná meg. (A négy „külsős" tag közül a jelenlegi szabályok alapján kettőt a miniszterelnök, kettőt az MNB elnöke jelölhet.)
Ugyancsak lefolytatja a Ház hétfőn Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott javaslatának általános vitáját. Ez lehetőséget teremtene arra, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálja az állami nyugdíjrendszerbe visszalépő korábbi magán-nyugdíjpénztári tagok portfólióját képező eszközöket, és azok átadását az államnak. Szintén hétfőn tárgyalják a tűzvédelmi törvény módosítását. Ezt Pintér Sándor belügyminiszter javasolta az után, hogy a West-Balkán szórakozóhelyen történt diszkótragédiában három fiatal lány életét vesztette. Folytatódik az energetikai tárgyú törvények módosításának decemberben kezdett vitája is.
A napirend elfogadása után hétfőn döntenek a képviselők az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslat általános vitájának időkeretéről. Ha elfogadják az ajánlást, a tárgyalás kedden az alkotmány-előkészítő eseti bizottság előadójának egyórás felszólalásával kezdődhet, majd aznap öt, szerdán tíz, csütörtökön tizenegy, pénteken pedig négy - azaz összesen harminc - órán át tarthat a vita, amelytől a hatórányi időkerettel rendelkező szocialista frakció várhatóan távol marad. (A párt szombati közleménye alapján az LMP is feltételekhez köti visszatérését az alkotmányozási folyamatba.)
A parlament - Salamon László kereszténydemokrata képviselő vezette - alkotmány-előkészítő eseti bizottsága decemberben nyújtotta be indítványát, amelyben az új alaptörvény szabályozási elveire tesz javaslatot. Ennek szövege utal arra, hogy a magyar államiság kifejezője a Szent Korona, valamint kezdeményezi, hogy az alaptörvény preambuluma méltassa a kereszténységnek az ország történelmében játszott szerepét. A dokumentum az alapvető jogok között kimondaná, hogy az emberi életet a fogantatástól kezdve védelem illeti, és rendelkezne arról, hogy az államfő alkotmányossági és politikai válság feloldása céljából is feloszlathassa az Országgyűlést. A tervezet az alkotmány módosítását két egymást követő parlament egyetértéséhez kötné.
A határozati javaslat eredetileg arra kéri fel a kormányt, hogy az új alkotmányról szóló törvényjavaslatot a benne foglaltaknak megfelelő tartalommal március közepéig nyújtsa be az Országgyűlésnek. A kormánypártok siófoki frakcióülésén azonban megváltozott az alkotmányozás forgatókönyve: eszerint az eseti bizottság koncepcióját irányadó vitaanyagnak tekintik, ugyanakkor eldőlt, hogy a kabinet nem terjeszt alkotmánytervezetet a Ház elé, ez a frakciók lehetősége lesz. A Fidesz és a KDNP ennek érdekében szövegező bizottságot hozott létre Szájer József vezetésével.
Kedden délután folytatja le a Ház az úgynevezett semmisségi törvényjavaslat vitáját. Balsai István indítványa semmisnek mondaná ki azokat a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggésben meghozott bírósági ítéleteket, amelyek alapját kizárólag rendőri jelentés, illetve rendőri tanúvallomás képezte.
Aznap vitázhatnak a képviselők arról a kormány által beterjesztett javaslatról is, amelynek eredményeként nyilvántartásba vennék a január elseje után kedvezményesen honosított, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező állampolgárokat, akik személyi azonosítót és lakcímüket tartalmazó okmányt is kapnának.
Ugyancsak kedden tárgyalja meg a parlament Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter azon indítványát, amely az egészségügyben visszaállítaná a kötelező kamarai tagságot. Szerdától aztán az alkotmányozás kerül a középpontba: aznap - két részletes vita lefolytatása mellett - tíz órán át szólhatnak a képviselők az új alaptörvény elveiről, a csütörtöki és pénteki napirenden pedig már csak az alkotmányozással összefüggő határozati javaslat szerepel.
Forrás: MTI/MNO
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...