Nyáron indul a magyar szuperegyetem
2010. február 11. csütörtök 09:06
Júniusban egy tesztszemeszterrel megkezdődik a tanítás a Bojár Gábor alapította Aquincumi Technológiai Intézetben (AIT). Erre a diákokat az a hét egyesült államokbeli egyetem (köztük a Princeton) küldi, melyekkel az AIT együttműködési megállapodást kötött, s amelyek tanácsaikkal és folyamatos monitorozással segítik majd az intézmény működését. A nyári tesztszemeszteren várhatóan 20-30 hallgató vesz részt, a létszámot néhány év alatt 100 főre szeretnék emelni - a várakozások szerint elsősorban az Egyesült Államokból érkeznek majd a hallgatók.
A férőhelyek 10 százalékát műegyetemista diákok számára tartják fent, akik térítésmentesen vehetnek részt az oktatáson. A nyári próbaszemeszter tapasztalatait felhasználva ősszel szükség esetén finomítják az utóbbi másfél évben elkészült tananyagot, ami alapján az oktatás 2011 februárjában indul meg. Az intézményben elsősorban magyar oktatók, szakemberek tanítanak majd, illetve neves külföldi vendég előadók meghívását is tervezik.
Az AIT filozófiájában és működésében is szeretné minél inkább a piaci modelleket követni, cégszerűen működni, ezért például - amennyiben elfogadják - az oktatókat nemcsak készpénzzel, hanem részvényopciókkal is honorálnák.
A kezdeti koncepció időközben módosult, nem egyetemként, hanem egyetemek "beszállítójaként" kívánunk működni - mondta lapunknak Bojár Gábor, az intézmény alapítója. Valamiben a legjobbak akartunk lenni a világon, s úgy érezzük, az általunk "creativ computer engineering and science"-ként definiált területen tudunk néhány olyan tárgyat oktatni, amiben esetleg idővel elérhetjük, hogy a legjobbak között ismerjenek el a világon. Univerzális egyetemként viszont szétforgácsoltuk volna erőforrásainkat és ilyen elismerésre nem lenne reális esélyünk - véli Bojár.
A jellemzően fél évig az AIT-n tanuló hallgatók az elvégzett kurzusok után krediteket kapnak, melyeket küldő egyetemük elismer. Az USA-ban egyre jobban ösztönzik, hogy a diákok legalább egy szemesztert külföldi egyetemeken végezzenek el, míg 2008-ban 250 ezer amerikai hallgató járt külföldi egyetemre, addig a tervek szerint ez a szám 2015-re megnégyszereződik.
A növekedés a mérnökhallgatóknál még ennél is látványosabb lehet, számuk akár meg is tízszereződhet - magyarázta Bojár. Az intézmény beindítására - saját munkáján és a szükséges ingatlanfejlesztésen felül - 300 millió forintot fordított a 10-10 százalékban Rubik Ernő és a Graphisoft Park, 80 százalékban pedig Bojár Gábor és felesége által tulajdonolt AIT Budapest Kft. A cég működése a várakozások szerint a harmadik-negyedik évtől válik nyereségessé.
napi.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem látjuk őket, de az éneküket...
- Zivatarokra, jégesőre figyelmeztetnek...
- A pécsi börtönnél is működik az...
- Nevelőszülői képzést indít Baranyában...
- Faludy Fanny eladja a szerelmi fészket
- Kétnapos búcsúra várják a híveket a...
- Ez aztán a bravúr: megtalálták az...
- Strand, éttermek, zöldségesek: íme, a...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...
- Négy héten át Kelenföld lesz a pécsi...