Nemdohányzók a ló túlsó oldalán

2011. március 04. péntek 17:55

A Füstölgők Társasága kezdeményezésére a Magyar Dohányipari Szövetség, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége és a Magyar Pipaklub Egyesület 2011. március 4-én álláspont-egyeztető konzultációt tartott a nemdohányzók védelméről szóló törvény tervezett módosításáról.

A megbeszélés eredményeképpen a részt vevő szervezetek egyetértettek abban, hogy szükség van a nemdohányzók védelméről szóló 1999. évi XLII. törvény szigorítására. Ugyanakkor fontosnak tartják az egészségügyi érdek figyelembe vétele mellett a felnőtt lakosság több mint egyharmadát kitevő dohányosok személyiségi jogainak biztosítását, és a várható kedvezőtlen gazdasági hatások mérlegelését is.
Mindezekre tekintettel az alábbi közös javaslatot teszik:

1. Kezdeményezzük, hogy a törvényalkotási folyamat során kerüljön sor a civil és gazdasági szervezetek érintett szereplőivel társadalmi és szakmai egyeztetésre.
2. Nem tartjuk elfogadhatónak a 2011. február 25-én, T/2489 irományszámú képviselői önálló indítványban megfogalmazott törvénymódosító javaslatot jelenlegi formájában, mert véleményünk szerint nem életszerű, betarthatatlan szabályozáshoz vezet.
3. Javasoljuk, hogy a módosított, új törvény továbbra is engedélyezze a munkahelyeken, beleértve a vendéglátóhelyeket, elkülönített, megfelelő levegőztetéssel felszerelt dohányzó helyiségek működtetését.
4. Javasoljuk, hogy a törvény adjon lehetőséget a vendéglátóhelyek üzemeltetői számára, hogy megfelelő jelzések kihelyezése mellett nem dohányzó, illetve dohányzó helyként működtessék üzletüket.
5. Javasoljuk, hogy a törvénytervezetből hagyják el a közforgalmú intézmény bejáratától számított 5 méteres távolságon belül dohányzóhely kijelölésére vonatkozó tilalmat. Ennek újragondolását javasoljuk. A törvény adjon lehetőséget a nyitott vendéglátó térben történő dohányzásra.
6. Javasoljuk, hogy a törvény elfogadását követően adjon lehetőséget egyéves felkészülési időre minden érintett számára.
7. Javasoljuk, hogy a kombinált egészségügyi figyelmeztetések bevezetéséhez a törvény hatályba lépését követően biztosítson az Európai Unió normáinak is megfelelő átmeneti időszakot, ami legalább 12 hónap legyen.

(mti/OS)